Innowacje pod skrzydłami Akceleratora

Updated: 27.02.2020 / Section: / pdf
Przedstawiciele firmy FrostX W Gliwicach opracowano pierwszy na świecie kompaktowy liofilizator żywności. Fot. materiały firmy FrostX

Pomiar cukru we krwi bez kłucia? Owoce, które można spożyć po 25 latach? Zdalne monitorowanie stanu zdrowia? Między innymi takie, najnowocześniejsze rozwiązania mające wpływ na jakość naszego życia tworzą start-upy Akceleratora, funduszu działającego pod skrzydłami gliwickiego Technoparku.

Fundusz Akcelerator Technologiczny Gliwice współfinansuje projekty badawczo-rozwojowe we wczesnych fazach rozwoju. Eksperci wspierają firmy z całego kraju, wykonując analizy wykonalności, ekonomiczne oraz prawne. W przypadku pozytywnej weryfikacji Fundusz obejmuje pakiet udziałów w projekcie. Pomoc jest skierowana do firm, które znajdują się w fazie seed, gdzie ryzyko niepowodzenia inwestycyjnego jest największe, ale można je zweryfikować relatywnie niedużym kosztem. Tego typu pomocą mogą być objęci zarówno przedsiębiorcy, jak i uczelnie, instytuty badawcze oraz indywidualni innowatorzy. Fundusz szczególną uwagę zwraca na projekty powiązane z takimi branżami, jak: elektronika, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria materiałowa, nanotechnologie, materiały kompozytowe i nanokompozytowe oraz inżynieria i ochrona środowiska, w tym nowoczesne technologie odzysku i recyklingu. Zainwestował już łącznie w 16 start-upów. Najnowszymi przedsięwzięciami wspieranymi przez gliwicki Akcelerator są GlucoActive, FrostX, Oncoproject i Telemedical Innovations.

Pomiar cukru bez kłucia

Start-up GlucoActive założony został w 2019 r. przez studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy opracowali bezinwazyjny glukometr. Urządzenie mierzy poziom glukozy we krwi przy pomocy światła laserowego, nie wymaga kontaktu z krwią ani wymiennych czujników i pasków pomiarowych. Rozwiązanie ma pomóc przede wszystkim diabetykom, ale także osobom będącym na diecie czy sportowcom. Co więcej, technologia ta może służyć do bezinwazyjnego pomiaru wielu innych składników krwi, m.in. cholesterolu czy hemoglobiny oraz nawodnienia. Więcej informacji na temat wrocławskiego start-upu można znaleźć na stronie internetowej www.gluco-active.com.

Zamroź, wysusz i zjedz po latach

Kolejny start-up rozwijający się pod skrzydłami Akceleratora Technoparku to gliwicka firma FrostX. Została założona w 2019 r. i już zrewolucjonizowała rynek przechowywania żywności. Naukowcy wywodzący się z Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej opracowali pierwszy na świecie kompaktowy liofilizator żywności, który umożliwia wieloletnią konserwację żywności (m.in. owoców, warzyw, mięs, ryb, grzybów, ziół) w naturalny sposób, bez dodatku konserwantów. Liofilizacja polega na suszeniu zamrożonych produktów, pozwalając na zachowanie wszystkich wartości odżywczych nawet przez ćwierć wieku. Produkty powstałe w ten sposób mają niezmienioną strukturę, nie są pomarszczone, zachowują oryginalny smak i aromat. Wysuszoną żywność można łatwo przywrócić do pierwotnej postaci – wystarczy umieścić ją w wodzie i odczekać kilka minut. Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie www.frostx.pl.

Monitoruj oddech na odległość

Kolejny gliwicki start-up, Oncoproject, opracowuje monitor oddechu, który znacząco poprawi komfort pacjentów w procesie leczenia nowotworów. Urządzenie będzie kontrolować oddech pacjentów w trakcie napromieniania, co zminimalizuje niedokładności zabiegu. Informacje na temat start-upu można znaleźć na stronie www.technopark.gliwice.pl.

Monitoring zdrowia z końca świata

Założona w 2018 r. spółka Telemedical Innovations opracowuje innowacyjny system telemedyczny CARDIOVICE™, który umożliwi monitorowanie stanu zdrowia pacjenta z dowolnego miejsca na świecie. System składa się z rejestratora EKG, który łączy się bezprzewodowo ze smartfonem. Za pomocą specjalnej kamizelki pacjent może wykonać EKG samodzielnie, a wynik badania dotrze do lekarza za pomocą aplikacji mobilnej. System uzupełnia platforma Cloud, z którą synchronizowane są wyniki pomiarów. Docelowo oprócz badań EKG możliwy będzie pomiar temperatury ciała i wilgotności skóry, ciśnienia krwi i masy ciała oraz pomiar poziomu płynów w płucach. Spółka planuje także wdrożyć automatyczną diagnozę bazującą na algorytmach, sztucznej inteligencji oraz analizach tzw. Big Data. Informacje na temat start-upu można znaleźć na stronie www.technopark.gliwice.pl.

 

Więcej informacji o ofercie Technoparku Gliwice można znaleźć na stronie www.technopark.gliwice.pl.

Za swoją działalność na rzecz rozwoju firm z branży nowych technologii Technopark został w ubiegłym roku uhonorowany nagrodą Marka – Śląskie w kategorii Usługa, a prezes Zarządu Technoparku prof. Jan Kosmol zwyciężył w kategorii Osobowość Roku. (mf)

kobieta z GlicoFit
GlocoFit mierzy poziom cukru we krwi przy pomocy lasera. Fot. materiały Akcelerator

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking