Aktualności | Miasto poza boiskiem

Miasto poza boiskiem

Miasto poza boiskiem

Published: 30.01.2020 / Section: Miasto 

Choć miasto od 15 lat czyniło starania, by nabyć stadion przy ul. Dzionkarzy w Sośnicy, obiekt został ostatecznie sprzedany innemu nabywcy. Efektem wieloletnich działań inicjowanych przez kierownictwo Gliwic jest stos pism wysyłanych na przestrzeni lat do Kompanii Węglowej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz sporo zdezaktualizowanych operatów szacunkowych dotyczących działek, które proponowano w zamian.

- Szkoda, że SRK nie powiadomiła nas o wystawieniu stadionu przy ul. Dzionkarzy na licytację. Oczywiście nie było to obowiązkiem spółki, ale trudno zrozumieć, dlaczego tego nie zrobiono, skoro zwiększenie liczby uczestników licytacji działa na korzyść sprzedającego. Zwłaszcza że miasto przez lata potwierdzało zainteresowanie tym terenem – mówi Aleksandra Wysocka, zastępca Prezydenta Miasta Gliwice.

Historia prób pozyskania przez miasto stadionu przy ul. Dzionkarzy sięga 2006 r. Ówczesne władze Gliwic podpisały wówczas z Kompanią Węglową S.A. (obecnie Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.) list intencyjny, w którym Kompania deklarowała wolę przeniesienia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości przy ul. Dzionkarzy, Kopalnianej i Jasnej. W liście do zarządu Kompanii Prezydent Miasta Gliwice zadeklarował wolę przejęcia tych nieruchomości w trybie proponowanym przez Kompanię Węglową pod warunkiem uzyskania zgody Wojewody Śląskiego na nabycie tych nieruchomości do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa. Niestety – mimo ustaleń – Kompania Węglowa S.A. nie dostarczała dokumentów pozwalających na sfinalizowanie sprawy, równolegle oferowała natomiast przedmiotowe nieruchomości do zbycia w trybie przetargów, o których Urząd Miejski nie był informowany. W ten sposób została zbyta np. nieruchomość przy ul. Jasnej 31B.

W 2008 r. miasto wysłało do zarządu KW kolejne pismo deklarujące zainteresowanie nabyciem nieruchomości przy ul. Dzionkarzy. W liście zawarte było pytanie o możliwość nabycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej, a w przypadku braku takiej ewentualności, określenie przybliżonej daty postępowania przetargowego, w którym miasto mogłoby wziąć udział. Z uwagi na konieczność zarezerwowania w budżecie miasta środków finansowych na nabycie nieruchomości, poproszono o pilną odpowiedź.

Przez lata przygotowywaliśmy kolejne działki, które moglibyśmy zbyć na rzecz Kompanii Węglowej, a później SRK, w zamian za nieruchomość przy ul. Dzionkarzy. Ostatecznie jednak za każdym razem nasze oferty nie były przez spółkę akceptowane – mówi Michał Drabik, p.o. naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W 2019 r. miasto po raz kolejny poprosiło SRK o zajęcie stanowiska w sprawie nieruchomości przy ul. Dzionkarzy i zaprosiło do rozmów. W 2020 r. nieruchomość zlicytowano. Właścicielem stadionu został prywatny inwestor. Teren jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu usługi związane ze sportem. (mf)