Innowatorzy Śląska 2019

Updated: 19.11.2019 / Section: / print / pdf
Laureaci Fot. UM Gliwice

Konkurs Innowator Śląska wyróżnia śląskie firmy MŚP i instytucje badawczo-rozwojowe, kreujące innowacyjny wizerunek regionu i odnoszące sukcesy w opracowaniu własnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań produktowych i usługowych. W tej edycji w gronie laureatów i wyróżnionych znalazły się cztery gliwickie podmioty: EgzoTech sp. z o.o., Vimex sp. z o.o., APA sp. z o.o. oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

W tegorocznej, 11. edycji konkursu Innowator Śląska wzięło udział 29 podmiotów. Zwycięzców uhonorowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątek, 15 listopada w Arenie Gliwice.

Uroczystość uświetnił występ Krzysztofa Kobylińskiego i przyjaciół: KK Pearls, Stanisława Sojki, Erika Truffaza i Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. Koncert odbył się w ramach jubileuszowej edycji festiwalu PalmJazz.

W kategorii Mikroprzedsiębiorca wyróżniono gliwicką spółkę EGZOTech za robota rehabilitacyjno-diagnostycznego Luna EMG, wspomagającego kinezyterapię pacjentów ortopedycznych i neurologicznych, zaś laureatem została spółka Rollersy sp. z o.o. za kółka z adapterami do fotelików samochodowych 0-13 kg.

W kategorii Mały Przedsiębiorca wyróżniono spółkę Kooperacja „Polko” Sp. z o.o. za instalację dozowania węgla aktywnego do kanału spalin, zaś laureatem została gliwicka spółka APA za Showroom Technologiczny APA Black House.

W kategorii Średni Przedsiębiorca wyróżnienie przyznano firmie S Plastic Sp. z o.o. za łódź motorową SRB, zaś laureatem tegorocznej edycji została gliwicka spółka Vimex za Barracudę – wykorzystywany w ortopedii artroskopowy System Shaverowy SV-8100.

W kategorii Instytucja Sektora Badawczo-Rozwojowego wyróżniono Uniwersytet Śląski w Katowicach za pomocny przy ćwiczeniach oddechowych ustnik dwudrożny, zaś główna nagroda przyznana została Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z Gliwic za technologię wytwarzania nanokrystalicznych rdzeni na dławiki filtrów poprawiającą jakość energii elektrycznej i ograniczającą negatywny wpływ energetyki na środowisko.

Przyznano także Nagrody Specjalne: nagrodę prezesa zarządu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w wysokości 15 tys. zł dla spółki Vimex i nagrodę przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości 10 tys. zł dla firmy EGZOTech. Czeki o wartości po 3 tys. zł ufundowane przez prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. otrzymały spółki: Rollersy, Vimex, APA oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Życzę samych sukcesów oraz zastrzyku energii do dalszego działania i rozwoju w obszarze wdrażania rozwiązań innowacyjnych. Już teraz pragnę serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu, do której nabór rozpocznie się w marcu 2020 r. – mówił Sylwia Rudek-Matuszczak, dyrektor GAPR.

Organizatorem Konkursu Innowator Śląska 2019 jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w ramach projektu „Enterprise Europe Network”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: prezydent Miasta Gliwice, Marszałek Województwa Śląskiego, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, oraz prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (mf)

KK Pearls
Fot. UM Gliwice
KK Pearls
Fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking