Innowatorzy Śląska 2019

Updated: 19.11.2019 / Section: / pdf
Laureaci Fot. UM Gliwice

Konkurs Innowator Śląska wyróżnia śląskie firmy MŚP i instytucje badawczo-rozwojowe, kreujące innowacyjny wizerunek regionu i odnoszące sukcesy w opracowaniu własnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań produktowych i usługowych. W tej edycji w gronie laureatów i wyróżnionych znalazły się cztery gliwickie podmioty: EgzoTech sp. z o.o., Vimex sp. z o.o., APA sp. z o.o. oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

W tegorocznej, 11. edycji konkursu Innowator Śląska wzięło udział 29 podmiotów. Zwycięzców uhonorowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątek, 15 listopada w Arenie Gliwice.

Uroczystość uświetnił występ Krzysztofa Kobylińskiego i przyjaciół: KK Pearls, Stanisława Sojki, Erika Truffaza i Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. Koncert odbył się w ramach jubileuszowej edycji festiwalu PalmJazz.

W kategorii Mikroprzedsiębiorca wyróżniono gliwicką spółkę EGZOTech za robota rehabilitacyjno-diagnostycznego Luna EMG, wspomagającego kinezyterapię pacjentów ortopedycznych i neurologicznych, zaś laureatem została spółka Rollersy sp. z o.o. za kółka z adapterami do fotelików samochodowych 0-13 kg.

W kategorii Mały Przedsiębiorca wyróżniono spółkę Kooperacja „Polko” Sp. z o.o. za instalację dozowania węgla aktywnego do kanału spalin, zaś laureatem została gliwicka spółka APA za Showroom Technologiczny APA Black House.

W kategorii Średni Przedsiębiorca wyróżnienie przyznano firmie S Plastic Sp. z o.o. za łódź motorową SRB, zaś laureatem tegorocznej edycji została gliwicka spółka Vimex za Barracudę – wykorzystywany w ortopedii artroskopowy System Shaverowy SV-8100.

W kategorii Instytucja Sektora Badawczo-Rozwojowego wyróżniono Uniwersytet Śląski w Katowicach za pomocny przy ćwiczeniach oddechowych ustnik dwudrożny, zaś główna nagroda przyznana została Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z Gliwic za technologię wytwarzania nanokrystalicznych rdzeni na dławiki filtrów poprawiającą jakość energii elektrycznej i ograniczającą negatywny wpływ energetyki na środowisko.

Przyznano także Nagrody Specjalne: nagrodę prezesa zarządu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w wysokości 15 tys. zł dla spółki Vimex i nagrodę przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości 10 tys. zł dla firmy EGZOTech. Czeki o wartości po 3 tys. zł ufundowane przez prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. otrzymały spółki: Rollersy, Vimex, APA oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Życzę samych sukcesów oraz zastrzyku energii do dalszego działania i rozwoju w obszarze wdrażania rozwiązań innowacyjnych. Już teraz pragnę serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu, do której nabór rozpocznie się w marcu 2020 r. – mówił Sylwia Rudek-Matuszczak, dyrektor GAPR.

Organizatorem Konkursu Innowator Śląska 2019 jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w ramach projektu „Enterprise Europe Network”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: prezydent Miasta Gliwice, Marszałek Województwa Śląskiego, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, oraz prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (mf)

KK Pearls
Fot. UM Gliwice
KK Pearls
Fot. UM Gliwice
KK Pearls Fot. UM Gliwice
KK Pearls Fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking