15 minut może uratować życie

Updated: 11.10.2019 / Section: / pdf
plakat

Do końca roku mieszkańcy woj. śląskiego mogą wykonać bezpłatny i anonimowy test na obecność wirusa HCV odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby typu C. Badanie jest wykonywane m.in. w placówce przy ul. Zygmuntowskiej 84, a na wyniki wystarczy poczekać 15 minut.

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Zajmie tylko chwilę, a może uratować życie. Wystarczy kilka kropel krwi pobranej z palca, 15 minut oczekiwania i są wyniki. Do końca roku można go wykonać bezpłatnie,  23 placówkach ALAB na terenie Śląska. W Gliwicach zbadać się można przy ul. Zygmuntowskiej 84, bez wcześniejszej rejestracji, od poniedziałku do piątku w godz. od 6.45 do 9.45.

WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie może przed tym uchronić.

– Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić – mówi lek. med. Agata Strukow z ALAB laboratoria.

W Polsce od 2015 r. są dostępne leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie.

Szczegółowe informacje na temat badań można znaleźć na stronie www.alablaboratoria.pl. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking