Fontanna na wakacje

Added: 03.03.2011 / Section:

wizualizacje: MARWIT

Spacer wśród strumieni wody? Czemu nie!

Taką atrakcję na lato szykuje gliwiczanom Miejski Zarząd Usług Komunalnych. W samym centrum miasta, na placu Marszałka Piłsudskiego, powstanie fontanna. Ma być gotowa do końca czerwca.
Fontanna na Placu Marszałka Piłsudskiego nie będzie typowym wodotryskiem z niecką, ale urządzeniem złożonym z dysz ulokowanych w różnych miejscach. Powinny tryskać z nich strumienie wody w taki sposób, aby można było między nimi spacerować, jeździć na rowerze czy rolkach.
Budowę fontanny Miejski Zarząd Usług Komunalnych zapowiadał już wcześniej. W 2009 r. powstał projekt przedsięwzięcia, a w ubiegłym roku miała rozpocząć się budowa. Niestety dwa postępowania przetargowe ogłoszone przez miejską jednostkę nie przyniosły rozstrzygnięcia, dlatego realizację przedsięwzięcia przeniesiono na ten rok. Obecnie trwa kolejna procedura przetargowa na wykonawcę inwestycji. Wyniki poznamy w tym miesiącu. Jeśli nie zaistnieją przeszkody formalne – prace ruszą wiosną. Przewidywany termin ich zakończenia to 30 czerwca.
Fontanna, a w zasadzie zespół fontann będzie usytuowany za pomnikiem Marszałka. Formę wodotrysku, jak i materiały wykończeniowe wybrano tak, by korespondowały z obecną nawierzchnią placu i otaczającą zabudową. Zastosowane zostaną naturalne płyty z bazaltu w kolorze zbliżonym do istniejącej kostki betonowej oraz żółty granit, który będzie nawiązywał do innych zrewitalizowanych części miasta, np. Rynku.
Wraz z pojawieniem się fontanny swój wygląd zmieni również jej bezpośrednie otoczenie. Zniknie trawnik wraz z rosnącą tam niską zielenią i żywopłotami. Wzdłuż placu wytyczone zostaną trzy trakty piesze – dwa zewnętrzne oraz jeden wewnętrzny. Ścieżki zewnętrze urozmaicą słupy – kamienne z jednej strony i wodne o zróżnicowanej wysokości – z drugiej. Przy co drugim tryskaczu rozmieszczonych będzie 10 strumieni parabolicznych o wysokości ok. 2,5 m, które utworzą „sklepienie wodne” nad chodnikiem biegnącym w środku. Pojawi się też stały, wysoki na 3 metry słup wody. W sąsiedztwie fontanny staną nowe ławki i kosze na śmieci. (bom)
Informacje: Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, tel. 32/335-04-24

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking