Uważaj, gdzie palisz

Added: 23.11.2010 / Section:

15 listopada weszła w życie znowelizowana ustawa antynikotynowa. Utrudni ona życie palaczom, ułatwiając je zarazem tym, którzy papierosów nie uznają.


Od ubiegłego tygodnia nie można w ogóle palić na terenie przychodni, szpitali, placówek oświatowych, obiektów sportowych, przystanków komunikacji oraz na placach zabaw. Palenie jest również całkowicie zabronione w pociągach, autobusach, tramwajach, a nawet w autach służbowych. W klubach, kawiarniach i pubach można zaciągnąć się dymem tylko w odrębnych pomieszczeniach. Podobnie jest w hotelach, domach pomocy społecznej, zakładach pracy oraz na dworcach i uczelniach.
Za złamanie zakazu palenia grozi grzywna do 500 zł (brak informacji o tym zakazie w lokalu to dla właściciela nawet 2 tys. zł mandatu!). Karać mogą policjanci, inspektorzy sanitarni kontrolujący bary i puby, przede wszystkim zaś – wezwani na miejsce strażnicy miejscy. – Na pewno zwrócimy na palaczy większą uwagę. Mandat nie zawsze będzie wynosił aż 500 zł. Jego wysokość będzie uzależniona od oceny sytuacji dokonanej przez funkcjonariusza. – wyjaśnia Grzegorz Alczyński z gliwickiej Straży Miejskiej. Dodaje, że doprecyzowanie, czy osoba paląca jest już w obrębie przystanku autobusowego, czy nie, też będzie leżało w gestii strażników miejskich. (topa)
Informacje: Grzegorz Alczyński, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gliwicach, tel. 32/338-19-85
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking