Radiostacja najlepsza!

Added: 14.10.2010 / Section:

fot. A.Witwicki

Zagospodarowany teren przy Radiostacji Gliwickiej zdobył tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2010” w kategorii „Urbanistyka”.

Uroczystość wręczania nagród w XI edycji konkursu organizowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich odbyła się 13 października w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
Zwycięski projekt przygotowała firma Usługi Architektoniczno-Budowlane VENIT – Ewa Przybył. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego przyznano za „udostępnienie w formie przestrzeni publicznej założenia o wartości historycznej, za zdyscyplinowaną i czytelną kompozycję, za wyważone i szlachetne środki wyrazu odpowiednie do skali i charakteru założenia, za poszanowanie i poszerzenie przekazu historycznych treści i powagi miejsca”.
W pozostałych kategoriach komisja konkursowa złożona z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej nagrodziła: budynek Sądu Okręgowego w Katowicach autorstwa ARCHISTUDIO Studniarek+Pilinkiewicz (w kategorii „Architektura”) i „Adaptację budynku kina na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z kinem studyjnym i sceną kameralną w Mikołowie” autorstwa Pracowni architektonicznej S.C. „Campo" oraz Ewy Lazar (w kategorii „Rewitalizacja”).
Jurorzy przyznali również honorowe wyróżnienia. Jedno z nich – w kategorii „Architektura” – otrzymała Kryta pływalnia „Olimpijczyk” w Gliwicach zaprojektowana przez Grzegorza Sowińskiego.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 23 zgłoszenia z 16 gmin. Sześć obiektów reprezentowało Gliwice. W tej grupie, oprócz Radiostacji i „Olimpijczyka”, o tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2010” walczyły również: wyremontowany Ratusz Miejski, nowo utworzona placówka kulturalno-kinowa „Scena Bajka – Kino Amok”, zrewitalizowana poprzemysłowa strefa „Nowe Gliwice” oraz pawilon wejściowy wraz z dźwigiem osobowym dla niepełnosprawnych przy budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.slaskie.pl. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking