Sztuka na jesień

Added: 04.10.2010 / Section:

• W Galerii „Perkoz” działającej przy filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Perkoza 12) prezentowana jest wystawa malarstwa Ewy Dedyk zatytułowana „Dedykowe retrospekcje”.

Autorka obrazów jest gliwiczanką, studentką trzeciego roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W dzieciństwie uwielbiała bawić się kredkami i farbami. W wieku ośmiu lat zaczęła uczyć się malarstwa pod okiem malarki Ludmiły Kowalskiej. Nowe techniki rysowania poznawała przygotowując się do egzaminu wstępnego na studia z architektem Aleksandrem Niedzielskim. Tematyka prac prezentowanych na wystawie jest bardzo różnorodna: od motoryzacji poprzez architekturę, martwą naturę, aż do abstrakcji. Ekspozycję można oglądać do końca października.
• Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprasza na wystawę linorytów Ryszarda Dasiewicza „Gutenbergowi drukiem”. Gliwiczanin, absolwent liceum ogólnokształcącego, interesuje się naukami humanistycznymi. – Pochłania literaturę piękną, historyczną i geograficzną. Pasjonuje go teatr i muzyka. Posiada fenomenalną pamięć i ponadprzeciętną wrażliwość – opowiadają organizatorzy wystawy. – Ryszard Dasiewicz był dzieckiem autystycznym. Do ósmego roku życia w ogóle nie mówił. Najskuteczniejszym lekarstwem i sposobem na życie stała się dla niego sztuka, którą zaczął się interesować w szóstej klasie szkoły podstawowej. Od 2002r. uczęszcza do pracowni Aleksandra Smolińskiego w gliwickim Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie poznaje tajniki linorytu. W jego pracach dominują motywy ludowe, religijne, martwa natura, ornamenty geometryczne i roślinne. Jest laureatem wielu konkursów plastycznych. Wystawa w bibliotece będzie prezentowana do 29 października w godzinach otwarcia placówki.
• Prace Barbary Przybyszówny można oglądać w restauracji „Trzy światy” (ul. Kilińskiego 14a). Wystawę zatytułowaną „Morfologia doznań” zorganizował Związek Polskich Artystów Plastyków (okręg gliwicko-zabrzański). Ekspozycja będzie czynna do 15 grudnia.
Barbara Przybyszówna mieszka, tworzy i pracuje w Jeleniej Górze. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zrobiła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka. Uprawia malarstwo, rysunek, projektowanie graficzne i przestrzenne. Brała udział w plenerach w kraju i zagranicą. Przez prawie 20 lat uczyła sztuki w szkołach. Zajmowała się także artterapią. Od grudnia 2009 r. jest członkinią gliwickiego ZPAP. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking