Prezydent odznaczony

Added: 28.09.2010 / Section:

24 września prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Odznaczenie zostało przyznane prezydentowi Gliwic za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, za osiągnięcia w pracy samorządowej oraz zawodowej i społecznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a została zorganizowana z okazji dwudziestolecia odrodzenia samorządu terytorialnego.

Zygmunt Frankiewicz znalazł się w wąskim gronie 24 odznaczonych samorządowców z całej Polski. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wyróżnił także m.in. prof. Michała Kuleszę – twórcę reformy samorządowej, Hannę Gronkiewicz-Waltz – prezydenta Warszawy, Tadeusza Ferencego – prezydenta Rzeszowa, Adama Struzika – marszałka województwa mazowieckiego, Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, Ryszarda Grobelnego – prezydenta Poznania oraz dwóch innych prezydentów śląskich miast – Adama Fudalego z Rybnika i Zbigniewa Podrazę z Dąbrowy Górniczej. Samorządowcy zostali uhonorowani krzyżami komandorskimi, oficerskimi lub kawalerskimi odrodzenia Polski.
Bronisław Komorowski podkreślił, że odznaczeni reprezentują polski samorząd ostatnich dwudziestu lat. Pogratulował im i podziękował za pracę. – Samorząd nie potrzebuje rewolucji, a tylko nowy impuls prorozwojowy – dodał. Zaznaczył, że reforma samorządowa sprzed 20 lat to w dalszym ciągu powód do naszej dumy.

Order Odrodzenia Polski

Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, ustanowiony w 1921 r., to drugie najwyższe polskie odznaczenie cywilne. Nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, rozwoju gospodarki narodowej i służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną oraz za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

na podstawie informacji portalu www.prezydent.pl (luk)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking