// 06-08-2014
|
![]() |
Kolej na... dworzec

Nowoczesny, komfortowy, funkcjonalny - taki będzie gliwicki dworzec kolejowy po przebudowie. Obiekt w nowej odsłonie ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.
Na ten moment czekaliśmy wiele lat. O tym, że obiekt wymaga generalnego remontu i nie spełnia współczesnych standardów, przypominała nam każda wizyta na dworcu. Na szczęście budynek dotrwał do lepszych czasów i przejdzie gruntowną modernizację. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg, który wyłoni wykonawcę zadania. Prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, a kosztowna inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przebudowa obejmie historyczny budynek, perony i przejścia podziemne
Obiekt zdecydowanie podwyższy swój standard, będzie bardziej estetyczny i funkcjonalny. Całość zostanie zadaszona. - Przebudowa dworca w Gliwicach to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 20. XX wieku - podkreśla Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka prasowa Grupy PKP S.A.
Wyremontowana zostanie elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, a walory estetyczne podkreśli nowa iluminacja. Renowacja obejmie także elementy historyczne, m.in. mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele. Nowością będzie połączenie specjalnym korytarzem holu "autobusowego" i głównego. Ułatwi to podróżnym przemieszczanie się po dworcu. Perony zyskają nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną tory w obrębie stacji. Zamontowane zostaną schody ruchome (w tunelu głównym) i windy.
- Stare tablice odjazdów i przyjazdów zastąpią nowoczesne tablice elektroniczne. Wymieniony zostanie również system informacji głosowej podróżnych. Poprawi się bezpieczeństwo, a rozbudowany system monitoringu obejmie swoim zasięgiem cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem - opowiada przedstawicielka PKP S.A.
Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które pomogą osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu do najważniejszych miejsc obiektu. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne i obniżona część okienek kasowych. Przewidziano także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wyremontowany dworzec może stać się kolejną wizytówką miasta
Zmienić się ma także w przyszłości bezpośrednie otoczenie obiektu. Miasto stara się już o nabycie od PKP terenu przy dworcu. - Współpraca z miastem Gliwice układa się bardzo dobrze. Jesteśmy gotowi sprzedać miastu łącznie kilka hektarów terenu po obydwu stronach dworca. Uporządkowane zostaną sprawy własności nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, więc miasto będzie mogło je na nowo zagospodarować. Dzięki temu odnowiony dworzec może prezentować się jeszcze lepiej - mówi Paweł Kopczyński, dyrektor katowickiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.
wizualizacje: Pracownia architektoniczna PAS projekt Archi Studio
Brakuje krwi. Oddaj ją w Gliwicach

Lato to czas, w którym zapotrzebowanie na krew zdecydowanie wzrasta, a jej zapasy topnieją w mgnieniu oka. Możesz pomóc!
- Dlaczego oddaję krew? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dopóki zdrowie mi na to pozwala, będę oddawał, bo lepiej dawać, niż brać. Jakoś więcej satysfakcji daje czyjeś szczęście, a tym bardziej uratowane życie - pisze na Facebooku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Piotr, jeden z honorowych krwiodawców uczestniczących w akcjach katowickiego RCKiK.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 154 szpitale i kliniki regionu śląskiego. Codziennie wydaje do szpitalnych banków krwi ponad 200 litrów cennego surowca. To nie tylko krew dla poszkodowanych w wypadkach, ale też dla pacjentów z zaplanowanymi zabiegami. Na stronie RCKiK (rckik-katowice.pl) można sprawdzać, jaka krew jest najbardziej potrzebna. Aktualnie to każda ilość układów grupowych RH-. Ich zapasy wystarczą na 2-4 dni. Zapasy innych grup z kolei wystarczą na 5-10 dni.
Na stronie rckik-katowice.pl można też znaleźć aktualne informacje o wyjazdowych akcjach centrum. Harmonogram i miejsca sierpniowych wizyt ambulansu RCKiK w Gliwicach przedstawia się następująco:
* 7 sierpnia, godz. 8.00 - 13.00 - Firma Hybris Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 23
* 11 sierpnia, godz. 10.00 - 17.00 - plac przed dworcem PKP
* 18 sierpnia, godz. 12.00 - 17.00 - Plac Krakowski
* 21 sierpnia, godz. 10.00 - 17.00 - plac przed dworcem PKP
* 22 sierpnia, godz. 8.00 - 11.00 - Huta Łabędy, ul. Zawadzkiego 45
* 23 sierpnia, godz. 10.00 - 14.00 - C.H. Auchan, ul. Rybnicka 207
* 25 sierpnia, godz. 10.00 - 17.00 - plac przed dworcem PKP
* 28 sierpnia, godz. 10.00 - 17.00 - plac przed dworcem PKP
Warto przypomnieć, że krwiodawcą może być właściwie każda zdrowa osoba. Warunkami koniecznymi są wiek (trzeba mieć skończone 18 lat) i waga (co najmniej 50 kilogramów). Istotne jest też posiadanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. W momencie oddawania krwi nie trzeba być na czczo. Wskazane jest nawet wcześniejsze spożycie lekkiego posiłku.
Wszystkie drogi prowadzą na Rynek!

"Muzyczne Gliwice" - nowy cykl plenerowych imprez - wystartowały. Przed nami kolejne weekendy pełne atrakcji. Przyjdź na Rynek - będzie koncertowo!
8 sierpnia na głównym miejskim placu Teatr Muzyczny ADASKO zaprezentuje "Uliczne opowieści". To spektakl na podstawie tekstów poety Waltera Pyki do muzyki Adama Urbaniaka. Początek - godz. 14.00. W piątkowy wieczór (od godz. 20.00) dawkę alternatywnego popu zaserwuje nam zespół Poprzytula, który można było zobaczyć i usłyszeć w telewizyjnym show "X Factor".
Sobotnią imprezę (9 sierpnia o godz. 11.00) otworzy druga odsłona "Śląskiej Ligi Rocka", czyli konkursowe prezentacje kapel rockowych. Ich występy oceni jury. Najlepsi zmierzą się w finale 30 sierpnia. Natomiast wieczorem na Rynku wystąpi zespół Rooster. Tworzą go muzycy z bogatym doświadczeniem scenicznym i studyjnym. Grupa działa od trzech lat. Choć jej muzyczny styl najlepiej charakteryzują słowa: blues i rock, to w repertuarze formacji pobrzmiewają jazzujące nuty, a w tekstach pojawiają się poetyckie akcenty. Początek koncertu - godz. 20.00.
- 10 sierpnia od godz. 14.00 zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na cztery godziny zabawy z animatorami. Grupa AKUKU powróci na gliwicki Rynek z jeszcze większą dawką atrakcji dla dzieci - zapowiadają organizatorzy cyklu z Polskiego Stowarzyszenia Perkusyjnego z Opola. Niedzielną imprezę zwieńczy wieczór z piosenkami Edith Piaf. W postać francuskiej śpiewaczki wcieli się Maria Urbaniak, której towarzyszyć będą grający na gitarze, pianinie i akordeonie Adam Urbaniak oraz skrzypaczka Karolina Porzezińska. Początek - godz. 20.00.
Na wszystkie imprezy w ramach "Muzycznych Gliwic" wstęp jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
Nowy skwer w Wilczym Gardle. Będzie pięknie!

Teren u zbiegu ul. Magnolii i Orchidei w Gliwicach zmieni się nie do poznania. Mieszkańcy zyskają nowe miejsce wypoczynku i spotkań.
Skwer zostanie podzielony na dwie części. Pierwszą w całości projektanci przeznaczyli dla dzieci. Powstanie tam plac zabaw - z huśtawką, karuzelą, "kiwakami", piaskownicą. Będzie też duże urządzenie do zabawy - z torem przeszkód, drabinkami, tunelami oraz zjeżdżalniami. W drugiej części skweru wybudowana będzie scena z widownią, gdzie w przyszłości będą mogły odbywać się koncerty i osiedlowe festyny. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas również znajdą coś dla siebie - górkę saneczkową, stoły do tenisa i siłownię na wolnym powietrzu. Projektanci pomyśleli również o rowerzystach i zaplanowali stojaki na jednoślady. Nowej inwestycji pilnować będzie monitoring. Zgodnie z założeniami skwer w nowej odsłonie zobaczymy już tej jesieni! Umowa z wykonawcą została podpisana.
Źródło: www.mzuk.pl