Nowości w Technoparku

Updated: 24.10.2019 / Section: / pdf
budynek Technoparku Fot. materiały Technoparku

Nowe firmy, nowe projekty – gliwicki Technopark jest w doskonałej formie. W jego ramach działa niemal sto firm, realizowane są innowacyjne projekty, przeprowadzane badania, powstają nowe pomysły, wynalazki. Technopark to centrum nowoczesnej myśli technologicznej w ciągłym ruchu i rozbudowie.

Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice to centrum wspierania przedsiębiorczości, które oferuje nowoczesną infrastrukturę, usługi szkoleniowo-doradcze, programy wsparcia, a także przyjazny klimat dla biznesu. To również ogromna baza ekspercka i platforma współpracy pomiędzy sferą nauki a biznesem. Działa od 2004 r. dając wsparcie rozwijającym skrzydła firmom i pomagając w stawianiu pierwszych kroków. W ramach dotychczasowej działalności m.in. sfinansował 60 powstających mikroprzedsiębiorstw o łącznej wartości 2,5 mln zł, powołał 12 innowacyjnych, technologicznych spółek w ramach funduszu zalążkowego, ufundował również stypendia dla 31 doktorantów o wartości prawie 2 mln zł.

– Sens swoich działań widzimy każdego dnia wspierając początkujące, pełne pasji firmy. Między innymi to dzięki nim Gliwice są postrzegane jako miasto nowych technologii - mówi Jacek Kotra, dyrektor Technoparku Gliwice.

Biura w dwóch budynkach Technoparku są już wynajęte. Działa w nich prawie 100 firm. Dominują startupy, ale nie brakuje również firm w pełni rozwiniętych, bazujących na współpracy z Politechniką Śląską. Dwie tegoroczne nowości to DreamStorm Studios tworząca innowacyjne gry i aplikacje w technologiach rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz RTM Innovation zajmująca się innowacyjnym systemem RTM w transporcie i opracowywaniem systemu umożliwiającego akwizycję i przetwarzanie danych z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Potrzeby są jednak dużo większe, dlatego trwają przygotowania do budowy trzeciego biurowca. W nowej inwestycji przy ul. Wincentego Pola znajdzie się miejsce dla 20 firm technologicznych, które uzyskają wsparcie m.in. w postaci funduszu zalążkowego współfinansującego projekty badawczo-rozwojowe.

Przy Technoparku działa Fundusz Akcelerator Technologiczny Gliwice ASI Sp. z o.o., który na mocy umowy z NCBiR prowadzi działalność w zakresie współfinansowania projektów badawczo-rozwojowych we wczesnych fazach rozwoju. Eksperci Akceleratora wspierają firmy wykonując analizy wykonalności, ekonomiczne oraz prawne. W przypadku pozytywnej weryfikacji założeń Fundusz obejmuje pakiet udziałów w projekcie. W tym roku Akcelerator powołał do życia dwie spółki: CypherDog, zajmującą się rozwijającą się błyskawicznie dziedziną szyfrowania plików oraz Caps Apps, która wyposażyła popularny kapsel w technologię Bluetooth oraz dedykowaną aplikację, tworząc innowacyjną grę łączącą pokolenia.

Za swoją działalność na rzecz rozwoju firm z branży nowych technologii Technopark Gliwice został w tym roku uhonorowany nagrodą Marka – Śląskie w kategorii Usługa, a prezes Zarządu Technoparku prof. Jan Kosmol zwyciężył w kategorii Osobowość Roku.

Więcej informacji o ofercie Technoparku Gliwice można znaleźć na stronie www.technopark.gliwice.pl. (mf)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking