Nowe autobusy coraz bliżej

Added: 06.04.2021 / Section:
ebus Fot. materiały GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na zakup 32 elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania. Jak zapowiada GZM, flota czterech metropolitalnych PKM (w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Świerklańcu) zacznie się powiększać o nowe autobusy od połowy przyszłego roku. Do każdego z nich, do końca marca 2023 r., zostanie przekazanych po 8 pojazdów.

Nowe autobusy są jednym z elementów rozwoju transportu niskoemisyjnego, który ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Autobusy zostaną kupione w ramach otrzymanej dotacji z programu GEPARD II (80 mln zł), który w połowie finansowany jest ze środków unijnych, a w połowie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt tej inwestycji to 120 mln zł.
Dzięki pozyskiwanym dotacjom z programów rządowych i unijnych, systematycznie powiększa się flota pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi. Obecnie pasażerów Zarządu Transportu Metropolitalnego obsługuje już ponad 200 takich pojazdów: 149 jest napędzanych sprężonym gazem ziemnym, 41 ma napęd hybrydowy, a 13  elektryczny –  mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Na drogi GZM wyjedzie 27 autobusów 12-metrowych i 5 przegubowych o długości 18 metrów. Kupionych zostanie 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. Ponadto w sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 stacjonarnych ładowarek, w tym cztery w Gliwicach.
Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej czeka również na dostawę 10 autobusów elektrycznych marki Volvo, które zostały kupione dzięki dotacji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wyjadą na gliwickie ulice w 2022 r.  będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Dla ich obsługi zostaną wybudowane stacje ładowania. Pierwsza na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej, kolejne przy ul. Nowy Świat oraz Czapli. Dostawa pojazdów wraz z niezbędną infrastrukturą to koszt ponad 36 mln zł. PKM Gliwice udało się zdobyć unijne dofinansowanie tego projektu w kwocie 27 mln zł.
Gliwicka spółka podpisała również umowę na dostawę autobusów hybrydowych MAN Lion’s City 19C. Jeszcze w 2021 r. firma  MAN Truck  & Bus Polska sp. z o.o. z Nadarzyna dostarczy Gliwicom 15 nowoczesnych, ekologicznych pojazdów wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach. Autobusy będą niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, który zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych spalin i hałasu. Będą wygodne i przyjazne dla osób mających trudności z poruszaniem się oraz dla rodziców z małymi dziećmi. Pojazdy będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe. Nowe autobusy będą kosztować 23 mln zł i zostaną sfinansowane z środków własnych PKM. Każdy pomieści 147 pasażerów. Należący do miasta PKM cyklicznie odświeża tabor. W trosce środowisko całkowicie wycofano z użytku wysokopodłogowe pojazdy starej generacji (m.in. ikarusy). Obecnie w zasobach PKM jest 185 autobusów. (mf)

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking