Nie żyje Marceli Pałczyński

Added: 13.10.2021 / Section:
dwoje aktorów na scenie Marceli Pałczyński w „Wiedeńskiej krwi” (fot. Arte Creatura Teatr Muzyczny www.artecreatura.art.pl)

Aktor i śpiewak operowy odszedł 10 października. Marceli Pałczyński zawodowo był związany między innymi z Operetką Śląską i Państwowym Policealnym Studium Zawodowym Wokalno-Baletowym w Gliwicach.

Śpiewał barytonem, a gliwicka publiczność oklaskiwała go między innymi w „Zemście nietoperza”, „Księżniczce czardasza” czy „Krainie uśmiechu”. Występował między innymi w Operetce Poznańskiej, Operze im. S. Moniuszki w Poznaniu, Operze Śląskiej w Bytomiu i Operetce Śląskiej w Gliwicach. W 1985 roku otrzymał Złotą Maskę – Nagrodę Publiczności. Ma na koncie ponad 150 ról i występy w kilkunastu tysiącach przedstawień teatralnych.

Marceli Pałczyński w 1983 roku powołał do życia Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach. Był jego pierwszym dyrektorem. Zajmował się także reżyserią. Scena była jego żywiołem i występował na niej do samego końca – w 2021 roku z teatrem Arte Creatura zaprezentował spektakl „Noc w Wenecji”.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking