Uczniowie PSM w Gliwicach muzykują mimo pandemii

Uczniowie PSM w Gliwicach muzykują mimo pandemii

Uczniowie PSM w Gliwicach muzykują mimo pandemii

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, w czasach pandemii, muzykują wspólnie w zupełnie niekonwencjonalny sposób.
Młodzi zdolni muzycy nie próżnują i wytrwale ćwiczą na swoich instrumentach. Po porannych zdalnych lekcjach w szkole podstawowej i średniej, znajdują czas na doprowadzanie do perfekcji nie tylko gam i pasaży, ale również pracę zespołową, która w czasach izolacji społecznej, przybrała nieco inną formę niż zazwyczaj...

W trakcie normalnej nauki w szkole muzycznej, uczniowie spotykają się regularnie na wspólnym muzykowaniu i śpiewaniu w ramach grupowych zajęć takich jak chór, orkiestra smyczkowa czy dęta. Od dwóch miesięcy realizacja takiej formy zajęć jest niemożliwa.  Nauczyciel prowadzący Orkiestrę Symfoniczna PSM, dyrygent - Pan Andrzej Rosół, zaproponował młodzieży wspólne zdalne nagranie kilku utworów.
Każdy z uczniów dopracował partie swojego instrumentu, a następnie, według wskazówek dyrygenta, dokonał nagrania we "własnym studio" czyli w pokoju :). Przygotowany materiał przesłał nauczycielowi, który wszystko zmontował. Jako pierwszy na warsztat "poszedł" fragment Symfonii nr 1 Es-dur W.A. Mozarta. Mozart skomponował go mając zaledwie 8 lat!

Warto również nadmienić, ze członkowie Orkiestry Symfonicznej PSM w Gliwicach pod dyrekcją pana Andrzeja Rosoła, mają już spore doświadczenie w nagraniach studyjnych. W 2015 roku młodzi gliwiccy muzycy towarzyszyli raciborskiemu Chórowi Brzezie przy nagraniu kolęd, a w minionym roku zostali zaproszeni do nagrania kolejnej płyty. Wykonali między innymi piękny, ale i wymagający utwór jakim jest Gloria D major Antonio Vinvaldiego.

Koniec roku szkolnego to w pracy szkoły czas na liczne koncerty, konkursy i występy uczniów. Orkiestra Symfoniczna PSM w Gliwicach prezentowała swój repertuar uświetniając liczne gliwickie wydarzenia i imprezy, a także organizując coroczny majowy koncert "Gliwiczanie - Gliwiczanom", czy koncert w kościele pw. Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach. Mamy nadzieję, ze coroczne koncerty uda się nadrobić w przyszłym roku szkolnym.
Prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku szkolnego, zdalnej realizacji doczekają się dwa utwory, w których oprócz części instrumentalnej usłyszymy również solistki i chór naszej gliwickiej szkoły muzycznej. Prace trwają, a my czekamy na efekty.
 Młodym muzykom i dyrygentowi serdecznie gratulujemy!

(ED)