Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 3 marca 2021 r.

// 03-03-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów Urzędu Miejskiego

rezerwacja baner

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

  1. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  2. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Zarejestruj się na spotkanie!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

  • 4 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Czechowice i Łabędy - od godz. 17:00 do 19:00.
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 9 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Sośnica i Ligota Zabrska - od godz. 17:00 do 19:00.
  • 12 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Szobiszowice, Zatorze i Baildona - od godz. 17:00 do 19:00.
  • 16 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka, Stare Gliwice, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś oraz Bojków - od godz. 17:00 do 19:00
  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

 

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Muszkieter Trophy zdominowany przez gliwiczan

szpadzistka z pucharem w dłoni

W miniony weekend w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” rozegrano 29. już edycję turnieju szpadowego Muszkieter Trophy.  Kapitalnie walczyli szpadziści z Gliwic. Złote medale w swoich kategoriach zdobyli Emilia Korkus, Hania Szczurowska, Wojciech Rzyczniak (Piast Gliwice) i Magda Ratyna (Muszkieter Gliwice). Były też drugie i trzecie miejsca.

W sobotę już od godzin porannych na planszy rywalizowali chłopcy z kategorii junior młodszy i zuchy. Zdecydowanie najlepiej władał szpadą Wojtek Rzyczniak. Szermierz Piasta Gliwice wygrał te zawody w finale, pokonując Jakuba Szóstka z Górnika Radlin 15:12. W tej kategorii wiekowej startowało 53 zawodników. Na piątej lokacie zakończył turniej Mikołaj Wesołowski.

W kategorii „młodzik” wśród chłopców trzecie miejsca zajął Seweryn Gusta z Piasta Gliwice. Seweryn o wejście do finału zmierzył się z Vasylem Havadzynem z Ukrainy. Przegrał minimalnie, bo 11:12. Piąty w tej kategorii wiekowej (w której rywalizowało aż 78 zawodników)
był Błażej Kurowski. Wśród „zuchów” natomiast dzielnie bił się Tytus Kurowski, który turniej zakończył na 8. lokacie.

Do rywalizacji w kategorii „junior młodszy” dziewcząt przystąpiło 45 zawodniczek. Jedną z faworytek była Emilia Korkus, która ostatnio regularnie staje na podium w różnych zawodach. Wychowanka Muszkietera, a obecnie zawodniczka Piasta, pewnie wygrała ten turniej, pokonując w finale Emilię Jaroszek 15:10.

Trenerów (i nie tylko) najbardziej cieszy, gdy sukcesy odnoszą najmłodsi. W kategorii „Zuchy” wśród dziewcząt zwyciężyła Hania Szczurowska z Piasta Gliwice. Finał w kategorii młodziczek dziewcząt to dominacja szpadzistek Muszkietera, które w komplecie obsadziły podium. Pierwsze miejsce zajęła Magda Ratyna, druga była Oliwia Janeczek, a brąz wywalczyła Michalina Szymczyk. Wśród dzieci drugie miejsce zajęła Kinga Smolarczyk z Kosyniera Gliwice. Reprezentująca barwy Piasta Gliwice, starsza siostra Hani – Marysia Szczurowska – zajęła tym razem 9. lokatę.

Bardzo się z tego cieszę, że kluby Kosynier, Piast i Muszkieter wiodły prym na tym turnieju. Praktycznie w każdej kategorii wiekowej gliwiczanki i gliwiczanie byli w pierwszej ósemce – podsumowuje turniej Piotr Markowicz.

Uwaga, smog!

miasto z lotu ptaka

3 marca przez cały dzień musimy się spodziewać złej jakości powietrza na Górnym  Śląsku – ostrzega  Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Departament Monitoringu Środowiska Regionalny Wydział Monitoringu w Katowicach.

Z powodu wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu wskazane jest ograniczenie długotrwałego przebywania w otwartej przestrzeni w celu uniknięcia narażenia na ich działanie.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. pogoda. Brak wiatru i relatywnie niska temperatura utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji, kiedy intensywnie ogrzewamy domy i mieszania.

ADELA – czyli męskie trio na start

trzech młodych muzyków

Kuropaczewski, Dębicz i Orliński to trójka artystów, którzy, na przekór wirusowi, otworzą wiosenną edycję gliwickiego festiwalu „All’improvviso" w Gliwicach.

O gliwickim Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso” nie trzeba się zbytnio rozpisywać. To wydarzenie, które ma już swoją niepodważalną markę i jest na stałe wpisane w tkankę tego miasta.

Właśnie, z wielką radością, zapowiadamy wiosenną odsłonę festiwalu. Na przekór czasom i doświadczeniom pragniemy spotkać się z Państwem na żywo. Zaczynamy szybko i odważnie już na początku marca, kiedy to, podczas pierwszego koncertu w kinie Amok (scena Bajka), melomani będą mogli zachłysnąć się zupełnie świeżą dawką klasyki dawnych mistrzów.

Naszymi gośćmi będzie trójka wybitnych artystów, którzy dosłownie kilka dni temu świętowali premierę swojej wspólnej płyty. Mowa tu o projekcie „ADELA”, którego  ojcami i twórcami są gitarzysta Łukasz Kuropaczewski i pianista Aleksander Dębicz. Do zespołu, gościnnie, dołączył Jakub Józef Orliński – uzupełniając wybrane utwory o swój rozpoznawalny i owiany już legendą kontratenor.

Koncert gliwicki jest jednym z pierwszych koncertów na żywo w ogóle po długiej, długiej przerwie. Podczas wydarzenia usłyszą Państwo utwory z premierowej płyty „ADELA”, która na początku lutego 2021 została wydana nakładem wydawnictwa Warner Classics. Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu: „W intrygującym połączeniu brzmienia gitary i fortepianu usłyszymy aranżacje utworów dawnych mistrzów — Jana Sebastiana Bacha czy Domenico Scarlattiego — ale także kompozytorów epok późniejszych, takich jak Joaquin Rodrigo, Isaac Albeniz, Maurice Ravel czy Eric Satie. Niezwykła atmosfera zaaranżowanych i komponowanych przez Aleksandra Dębicza utworów dodatkowo ubarwiona jest śpiewem kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, który gościnnie pojawia się w kilku prezentowanych utworach”.

Bilety na koncert mogą Państwo nabyć różnymi kanałami. Między innymi przez system biletowy naszego Teatru (www.teatr.gliwice.pl), w Kasie Kina Amok (ul.. Dolnych Wałów 3), Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach (budynek Kina Amok) oraz w serwisie internetowych: www.ticketmaster.pl.

TERMIN KONCERTU: 3 marca 2021 (środa) godz. 18.30 BILETY: 65zł / miejsca nienumerowane.

UWAGA! Przypominamy, że w związku z pandemią Widzowie zajmują na sali co drugie miejsce oraz są zobowiązani do zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk. Miejsce wyłączone z użycia są oznaczone.

Organizatorami koncertu są Towarzystwo Kulturalne Fuga i Teatr Miejski w Gliwicach. (mat. org.)
 

„Powrót” w Teatrze Miejskim w Gliwicach

kobieta w ciemności na scenie

Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny dopiero, gdy jednego z rodziców trzeba pochować. Zmarłą właśnie matkę widzieliśmy ostatnio miesiąc temu, rok… Staraliśmy się czasem dzwonić, zamienić kilka słów. Żeby choć trochę wczuć się w rolę syna lub córki. W poczuciu, że to nasz obowiązek. To nie były dobre rozmowy. Złe też nie. Nijakie. A teraz wracamy.

W domu wiele się przez ten czas zmieniło. Kąty, które znaliśmy i penetrowaliśmy będąc dziećmi przestały być nasze i tajemnicze. Wiele zmieniło się również w naszych relacjach z bliskimi, długo nie odkurzanych, zakrzepłych. Także emocje z upływem czasu ewoluowały, nabierają nowych znaczeń i prowadzą nas dziwnymi ścieżkami. Czasem każą stać w miejscu, innym razem cofnąć się i jeszcze raz przyjrzeć się starym kątom.

Zanim przyjdzie czas na emocje trzeba wykonać plan, zrobić rodzinną naradę, urządzić pogrzeb, wyprawić stypę, uporządkować rzeczy. Już sam wybór trumny nie jest prosty. Jak echo powtarzają: nie kłóćmy się, mama by tego nie chciała. Emocje to dalszy punkt programu. Czas na żale, wyrzuty i skakanie sobie do gardeł będzie po… Gdy matki już w domu nie będzie. Po co się będzie martwić.
Dla trójki dorosłego już rodzeństwa, Magdy, Izy, Mariusza, śmierć matki to mały koniec świata. Ich intymna apokalipsa. Wraz z jej śmiercią odchodzą także złudzenia o przeszłości. Przerwane zostają ostatnie nici łączące ich z Domem. Jednak to nie będzie tylko zamknięcie rozdziału, ale i otwarcie nowego porządku. Wspólnie będą musieli skonfrontować się z pragnieniami i traumami, które bali się do tej pory werbalizować. Tak, jak nowotestamentowa apokalipsa – ich spotkanie także przyniesie oczyszczenie. Pytanie jednak, czy po nim jakiekolwiek dalsze życie jest jeszcze możliwe?

Spektakl „Powrót” powstał we współpracy Teatru Miejskiego w Gliwicach z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Premiera miała miejsce 27 lutego. Przedstawienie na gliwickiej scenie można obejrzeć 6 i 7 marca. (TMG)

Zawalczą w Gliwicach o finał

młodziez GTK

Turniej finałowy koszykarskich Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 19 mężczyzn zostanie rozegrany między 10 a 14 marca w Arenie Gliwice. O miano najlepszego zespołu w kraju w tej kategorii wiekowej powalczy osiem zespołów, w tym GTK Gliwice!

PGE Spójnia Stargard, Szkoła Gortata Politechnika Gdańska, GTK Gliwice oraz Enea Basket Junior Poznań wywalczyły prawo udziału w turnieju finałowym mistrzostw Polski do lat 19 mężczyzn poprzez cykl turniejów eliminacyjnych. W gronie finalistów znaleźli się również uczestnicy turnieju finałowego Młodzieżowego Pucharu Polski: Exact Systems Śląsk Wrocław, Asseco Arka U19 Gdynia, Trefl 1LO Sopot oraz WKK Wrocław.

Turniej finałowy będzie rozgrywany w dwóch grupach, po których dwa najlepsze zespoły zagrają w półfinałach, a następnie finał oraz mecze o miejsca 3, 5 i 7.

Grupa A

Exact Systems Śląsk Wrocław

WKK Wrocław

PGE Spójnia Stargard

Enea Basket Junior Poznań

Grupa B

Asseco Arka U19 Gdynia

Trefl 1LO Sopot

GTK Gliwice

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska