Bolid z Politechniki najlepszy na świecie !

Aktualisiert: 26.07.2019 / Bereich: / print / pdf
PolSl Racing fot. Politechnika Śląska

Studenci Koła Naukowego PolSl Racing kroczą od sukcesu do sukcesu. Na zawodach Formula Student Andorra bolid SW-02 Quarado zdobył 1. miejsce w klasyfikacji generalnej! Dziś na Politechnice Śląskiej witaliśmy zwycięski zespół i pytaliśmy o plany na przyszłość.

W 2018 mogliśmy obserwować wspaniałe sukcesy skonstruowanego przez członków PolSl Racing motocykla elektrycznego MC-01e "Elektra". Niedawno gratulowaliśmy drużynie sukcesu na zawodach Formula Students Netherlands 2019. Ich bolid Quarado nie miał tam sobie równych i zwyciężył w konkurencji Acceleration.

Teraz młodzi konstruktorzy świętują największy jak dotąd sukces – SW-02 Quarado zdeklasował pojazdy drużyn z całego świata na prestiżowych zawodach Formula Student Andorra w Hiszpanii. Zespół Politechniki Śląskiej zdobył wyróżnienie w kategorii Best Smart Solution, 1. miejsce w konkurencji Dynamic Event, 1. miejsce w kategorii Static Event, wyróżnienie Body&Brakes Design. W rezultacie Quarado wywalczył 1. miejsce w klasyfikacji generalnej!

Cieszymy się bardzo z sukcesów naszych studentów. Na Politechnice Śląskiej mamy około 180 kół naukowych, a wśród nich PolSl Racing na pewno należy do czołówki. Staramy się na uczelni budować klimat umożliwiający rozwijanie pasji młodych ludzi – mówił prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz,  prorektor PŚ ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Bolid SW-02 Quarado osiąga prędkość 100 km/h w 3,5 sekundy. Poprzedni model, SW-01,  robił to o sekundę wolniej. Studenci mają więc powody do dumy, ale nie zamierzają spoczywać na laurach. – Nasze plany na przyszłość wiążemy z elektromobilnością. Doświadczenie zdobyte przy budowie motocykla elektrycznego i pojazdów wyścigowych pozwala nam na zmierzenie się z budową bolida elektrycznego. W przyszłym roku chcemy zaprezentować bolid SW-03 E i będzie to elektryczny bliźniak  Quarado. – zdradził inż. Maciej Marzec, Lider Zespołu PolSl Racing.

Śmiałe plany wspierają władze uczelni. – Politechnika Śląska intensywnie inwestuje w nowoczesne, proekologiczne technologie, nie tylko te związane z motoryzacją. Na dachach budynków uczelnianych mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy prawie 300 kWh, mogą również służyć do zasilania instalacji wytwarzających wodór stosowanego w ogniwach paliwowych do napędu motocykla czy samochodu. Jest to znaczący krok w kierunku tzw. czystych technologii. – dodał  prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz.

 

 

 

PolSl Racing
fot. Politechnika Śląska
PolSl Racing
fot. Politechnika Śląska

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking