Aktualności | Światowy zjazd w Gliwicach

Światowy zjazd w Gliwicach

Światowy zjazd w Gliwicach

Opublikowane: 23.02.2011 / Sekcja: Miasto 

W przyszłym roku Gliwice czeka nie lada wyzwanie organizacyjne. Miasto będzie organizatorem zgromadzenia generalnego Światowego Stowarzyszenia Technopolii (World Technopolis Association).

Skupia ono miasta stawiające na innowacyjne badania i ekspansję przemysłu spod znaku high-tech.
Gliwice gościć będą kilkuset gości z całego świata – przedstawicieli miast, uczelni technicznych i parków technologicznych. Obradom towarzyszyć mają konferencje naukowe oraz spotkania z biznesmenami. Imprezy odbędą się m.in. w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.
W ubiegłym tygodniu do Gliwic przyjechał profesor Deog-Seong Oh, sekretarz generalny World Technopolis Association (WTA). Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim omawiano przygotowania do 8. Zgromadzenia Ogólnego WTA w czerwcu 2012 roku. Natomiast jeszcze w tym roku, również w Gliwicach, odbędzie się spotkanie zarządu tej organizacji.
Wprawdzie Gliwicom daleko do technologicznej potęgi miast azjatyckich, ale do elitarnego grona WTA przyjmowane są też ośrodki, które dopiero rozpoczynają wdrażanie nowatorskich rozwiązań w przemyśle czy edukacji. Uznano, że sposób, w jaki dzieje się to w naszym mieście, stwarza dobre perspektywy rozwoju.
Dla profesora Oh wizyta w Gliwicach jest już kolejną. W rozmowie podkreśla, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem. – Po pierwsze ze względu na historię, po drugie z powodu dobrego rozwoju przemysłu i uczelni wyższych, po trzecie z uwagi na prezydenta i jego współpracowników, którzy dobrze zarządzają miastem. Uważam, że Gliwice mają obiecującą przyszłość – mówi sekretarz generalny WTA.
Organizacja zrzesza obecnie 77 miast. Od prawie 6 lat są wśród nich Gliwice – jako jedyne miasto z Polski. Prezydent Zygmunt Frankiewicz jest wiceprzewodniczącym zarządu stowarzyszenia. (fid)