Aktualności | Festiwal Gitarowy

Festiwal Gitarowy

Opublikowane: 04.11.2010 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Wirtuozi gitary klasycznej – brazylijski duet, czeski kwartet oraz soliści z Polski i Francji – wystąpią podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Gliwickiego Festiwalu Gitarowego.

Impreza rozpocznie się w niedzielę, 7 listopada. Będzie to pierwszy z czterech zaplanowanych koncertów.
Wystąpi chorzowianin Marcin Dylla – przez krytyków muzycznych i melomanów jest zaliczany do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych na świecie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. Następnie studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: w Bazylei, Freiburgu i Maastricht. W latach 1996 – 2004 siedemnastokrotnie zdobywał pierwsze miejsca na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych w Europie i USA. Prowadzi lekcje mistrzowskie, współpracuje z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz gra recitale w największych salach koncertowych świata.
Podczas następnych niedzielnych prezentacji zagrają: Gérard Abiton (14 listopada), Prague Guitar Quartet (21 listopada), Brasil Guitar Duo (28 listopada). Wszystkie koncerty odbędą się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (obok Katedry), a ich rozpoczęcie zaplanowano na godz. 18.00. Bilety można kupować na miejscu – bezpośrednio przed występami. Imprezę przygotował już po raz dwunasty gliwicki gitarzysta i kompozytor Gerard Drozd. Festiwal wspiera gliwicki samorząd. (bom)
Informacje: Gerard Drozd, tel. 608-863-269