Aktualności | Zadbaj o zdrowie

Zadbaj o zdrowie

Zadbaj o zdrowie

Opublikowane: 13.01.2011 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Pracownia Endoskopowa niepublicznego szpitala VITO-MED przy ul. Radiowej 2 zachęca mieszkańców miasta do skorzystania z bezpłatnych badań kolonoskopowych, prowadzonych od stycznia do marca w ramach ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Lekarze zalecają ich wykonanie osobom w wieku 50 – 65 lat, potencjalnie zdrowym i nie odczuwającym żadnych dolegliwości oraz osobom powyżej 40 roku życia, u których bliskich krewnych stwierdzono raka jelita grubego lub odbytnicy.
Kolonoskopia jest badaniem niewymagającym od zainteresowanego dłuższego pobytu w szpitalu. Wystarczy umówić się na wizytę w Pracowni Endoskopowej telefonicznie (pod numerem 32/302-98-42 – bezpośredni lub 32/302-98-00 – do centrali szpitala) bądź osobiście (od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 14.30) i w konkretnym, odpowiadającym nam terminie poddać się zabiegowi, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W jego trakcie lekarz od razu usuwa polipy, z których w przyszłości może rozwinąć się rak jelita grubego. Próbki wszelkich niepokojących zmian są przekazywane do dalszej analizy histopatologicznej. Jeśli w trakcie badania zostanie wykryty nowotwór lub inne choroby, pacjent jest niemal natychmiast kierowany na dalsze specjalistyczne leczenie.
Warto ponadto wiedzieć, że szpital VITO-MED to jedyna placówka medyczna w Gliwicach i okolicy, która w ubiegłym roku przeszła pozytywnie przez sito komisji konkursowej Ministerstwa Zdrowia, kwalifikującej do realizacji „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadanie: Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w 2010 i 2011 roku”. (kik)