Jedno miasto – trzy dzieciństwa

Dodano: 08.10.2021 / Sekcja:
kobieta z książką w fotelu fot. Cottonbro / Pexels

W środę 27 października w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) o godz. 17.00 rozpocznie się prelekcja literacka dla seniorów „Jedno miasto – trzy dzieciństwa. Obraz Gliwic w twórczości Horsta Bienka, Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera”.

Spotkanie będzie poświęcone wizerunkowi Gliwic, zawartemu w twórczości trzech literatów, których losy splotły się z historią naszego miasta. Niemieckiego pisarza Horsta Bienka, pochodzącego ze Lwowa poetę – Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera – literata o żydowskich korzeniach, łączą młodzieńcze lata spędzone w tym samym mieście; dzieli pochodzenie oraz stosunek do otaczającej rzeczywistości. Ich literackie powroty do czasów młodości, stają się nie tylko sentymentalną podróżą do utraconego świata dzieciństwa, ale także literacką kroniką Gliwic.

Prowadzenie: Małgorzata Makowska – nauczycielka i lektorka języka polskiego. Prywatnie pasjonatka historii Gliwic i gliwickiej literatury. Laureatka konkursu na najlepszą pracę dyplomową na temat Gliwic, współautorka literackiej mapy miasta Gliwice, prelegentka konferencji regionalnych.

Seniorzy zainteresowani literaturą mogą także dołączyć do prowadzonego w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6 kółka literackiego. Pierwsze spotkanie jest zaplanowane na czwartek 28 października o godz. 13.00.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking