Aktualności | EduAkcja ze Śląską Siecią Metropolitalną

EduAkcja ze Śląską Siecią Metropolitalną

EduAkcja ze Śląską Siecią Metropolitalną

Opublikowane: 05.05.2021 / Sekcja: Życie i styl 

Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. we współpracy z uznanymi ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystania nowoczesnych technik w procesie edukacji prowadzi cykl zajęć dla rodziców i nauczycieli gliwickich szkół. Jego celem jest podniesienie kompetencji pracowników oświaty i ich wsparcie w codziennych zadaniach związanych ze zdalną edukacją.

- Minął już rok pandemicznej szkoły, która opiera się przede wszystkim na zdalnym trybie nauczania. Jest to trudne, zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Dlatego postanowiliśmy pomóc pedagogom w obszarach, które stanowią dla nich jedno z największych wyzwań, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa w Internecie - mówi Agnieszka Olbrycht-Banach, Prezes Zarządu ŚSM Sp. z o.o. - Nasz cykl zatytułowaliśmy EduAkcja IT, a do współpracy zaprosiliśmy specjalistów z Politechniki Śląskiej oraz przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Gliwiccy nauczyciele mieli dotychczas możliwość wzięcia udziału w dwóch sesjach warsztatowych, poświęconych budowaniu świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z narzędzi informatycznych, a także analizie praktycznych rozwiązań dotyczących eliminacji zagrożeń związanych z nauczaniem zdalnym. Zakres tematyczny spotkań został przygotowany przez Śląską Sieć Metropolitalną Sp. z o.o. we współpracy z Politechniką Śląską i Centrum Popularyzacji Nauki PŚ.

- Spotkania warsztatowe służą wymianie wiedzy i doświadczeń, ale także uświadomieniu naszym uczestnikom skali zagrożeń w zakresie cyberataków, z którymi, często nieświadomie, mają do czynienia - powiedział dr inż. Adrian Kapczyński z Politechniki Śląskiej, prowadzący cykl pierwszych zajęć w ramach EduAkcji IT. - Przedstawiamy narzędzia, systemy i dobre praktyki, które pozwolą w codziennej pracy znacząco zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas wykorzystania narzędzi internetowych.

Warsztaty poświęcone bezpieczeństwu w Internecie organizowane są do połowy czerwca. Kolejne zajęcia dotyczyć będą m.in. przeciwdziałaniu atakom hakerskim i socjotechnice zachowań sieciowych.

Równolegle Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. rozpoczęła otwarte zapisy na zajęcia dla rodziców i nauczycieli pt. "Dzieci w Sieci", poświęcone psychoedukacji z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w czasie zdalnego kontaktu ze światem.

- Miniony rok w wielu obszarach z powodu pandemii zmienił nasze życie. Dla nas, dorosłych jest to niejednokrotnie niełatwe doświadczenie, ale jeszcze trudniejszym jest dla najmłodszych. Obserwujemy w wielu przypadkach postępującą rezygnację młodych ludzi z realnego życia na rzecz świata wirtualnego, z czym rodzice i nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak sobie radzić. Dlatego chcemy pomóc im także poprzez wsparcie psychologiczne - zapowiada dr Ewa Weber, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwice - Stąd ŚSM i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach organizują otwarte dla mieszkańców zajęcia dotyczące m.in. zdrowia i relacji budowanych za pośrednictwem Internetu.

 - Życie naszych dzieci i nasze zmieniło się wchodząc w znacznej mierze w zdalny kontakt ze światem, zdalną realizację zadań, kontaktów. Choć jest to obecnie konieczne to możemy zrobić wiele, aby zrównoważyć negatywne skutki zdalnego życia. Warsztaty pokażą dlaczego warto wychodzić z wirtualnego świata i jak towarzyszyć w tym młodym ludziom, aby ustrzec ich przed negatywnymi skutkami zdalnej nauki - mówi Agnieszka Wilczyńska Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.
Cykl EduAkcja IT potrwa do połowy czerwca. (ŚSM)

 

plakat Dzieci w sieci plakat EduAkcji