Z Cranfield do Tokio

Dodano: 03.07.2017 / Sekcja:

Politechnika Śląska zamyka owocny miesiąc. Zacieśniła wieloletnią współpracę z brytyjskim uniwersytetem w Cranfield i zajęła 2. miejsce w konkursie na polską ofertę technologiczną dla japońskiego sektora Financial Technology. Stawką był udział w specjalistycznym seminarium w Tokio.

W głosowaniu rozstrzygającym o wynikach konkursu wzięło udział ponad 70 przedstawicieli japońskich największych instytucji finansowych (m.in. Mitsubishi UFJ Financial Group, Meiji Yasuda, Orix, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Sumitomo Mitsui Trust Bank, Nomura Holdings, Dai-ichi Life Insurance Company, Sonpo Holdings, The Fuji Fire and Marine Insurance), firm technologicznych (Softbank, Fujitsu, NEC, Epson, NTT Data) i funduszy venture capital oraz korporacji inwestujących w technologie dla FinTech (takich jak Sparx Group, Mitsui, Real Tech Fund, J-Star, ISID, Pictet Asset Management Japan, SBI Investment). Jedynie jednostki z Polski, które uplasowały się na pierwszych 7 miejscach, zostały zaproszone przez Ambasadę RP w Japonii na seminarium w Tokio – podkreśla Pawł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Gliwicką Alma Mater reprezentował w Tokio prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk, który wziął również udział w seminarium w Finolab – centrum firm działających dla sektora finansowego stolicy Nipponu – i spotkał się z prof. Teruo Fujii, dyrektorem generalnym  Institute of Industrial Science na Uniwersytecie Tokijskim. Uczelnia notowana jest na 28. miejscu QS World University Rankings oraz na 20. miejscu Academic Ranking of World Universities, tzw. listy szanghajskiej. – Obydwie strony zainteresowane są współpracą w zakresie wymiany kadry naukowej i studentów oraz realizacji wspólnych projektów – zaznacza Paweł Doś.

Odnowieniu prowadzonej od lat współpracy dydaktycznej służyła z kolei wizyta w Gliwicach przedstawicieli Uniwersytetu w Cranfield – prof. Simona Pollarda odpowiedzialnego za współpracę międzynarodową oraz prof. Toma Stephensona zajmującego się sferą badań i innowacji.  Nie tylko podsumowali oni dotychczasowe działania, ale rozmawiali też z rektorem Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiuszem Mężykiem, o możliwościach wspólnej rekrutacji i realizacji programów podwójnego dyplomowania dla studentów spoza Unii Europejskiej. Goście mieli również okazję zwiedzić wybrane laboratoria na kilku wydziałach naszej uczelni.

W ciągu ostatnich trzech lat akademickich z oferty podwójnego dyplomu studiów magisterskich, a tym samym wyjazdu na Uniwersytet w Cranfield, skorzystało ponad 50 studentów Politechniki Śląskiej. W roku akademickim 2017/2018 do wyjazdu zakwalifikowało się 26 osób.

fot. Politechnika Śląska

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking