Wynalazki naukowców z Politechniki Śląskiej robią wrażenie!

Dodano: 30.06.2021 / Sekcja:
naukowiec fot.materiały Politechniki Śląskiej

Grand Prix oraz medale: 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy –  to wyniki udziału Politechniki Śląskiej w Międzynarodowych Targach Wynalazków INTARG 2021. Specjalnie wyposażony dron służący do inspekcji trudno dostępnych konstrukcji budowlanych, mobilny robot dezynfekujący czy dachówka fotowoltaiczna to tylko niektóre z nagrodzonych wynalazków naukowców Politechniki Śląskiej.

Targi INTARG 2021 są bardzo prestiżowe, zyskują coraz większe uznanie w środowisku. Potencjalni partnerzy uczelni, szukając partnerów do współpracy, często przeprowadzają rozpoznanie, jak dana uczelnia jest postrzegana, co się o niej pisze i mówi. To jest właśnie prestiż niesiony przekazem i jest on niezwykle ważny do nawiązywania współpracy – mówi prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Politechniki Śląskiej.

Na targach Grand Prix zdobyła „Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych”. Jest to dron wyposażony w kamerę wizyjną i termowizyjną oraz czujniki wilgoci i odczynu pH. Pozwala na kompleksowe dokonywanie oceny prawie każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudno dostępnych.

Pierwszy złoty medal przyznano za projekt „Robo-asystent jako element wyposażenia centrum kontroli osoby starszej”. Wynalazek to wielofunkcyjny stolik umożliwiający m.in. zapisywanie wyników pomiaru ciśnienia, przypominanie o piciu odpowiedniej ilości wody, a także ułatwiający poruszanie się.

Kolejny złoty medal otrzymali twórcy „Nowej metody otrzymywania kwasów karboksylowych”. Technologia polega na pozyskiwaniu wosków polarnych w sposób tańszy i bardziej ekologiczny.

Złoto zdobył także „Algorytm sterowania ruchem głowic urabiających kombajnu chodnikowego”. Algorytm umożliwia automatyczne sterowanie parametrami i optymalizację urabiania skał, betonu, asfaltu lub innych materiałów o własnościach podobnych do skał.

Srebrny medal otrzymała „Dachówka fotowoltaiczna”. Stanowi ona połączenie tradycyjnej dachówki z ogniwem fotowoltaicznym. Poprawia również bezpieczeństwo, ponieważ powoduje znacznie mniejsze obciążenie dachu niż panele słoneczne.

Srebrny medal przyznano również za „Innowacyjny fotoniczny system pomiarowy do zastosowań biomedycznych”. System, dzięki zastosowaniu planarnych światłowodowych struktur sensorowych, będzie zdolny do wykrywania w bardzo krótkim czasie śladowych ilości wirusów bądź bakterii.

Brązowy medal otrzymał „Demonstrator mobilnego robota dezynfekującego”. Wynalazek może pomóc w walce z pandemią, dezynfekując duże przestrzenie miejskie (chodniki, place, skwery), a także elementy infrastruktury (klamki, kosze, ławki). Może też dostarczać paczki żywnościowe i lekarstwa w miejsca, gdzie istnieje największe zagrożenie zakażeniem.

Każdy sukces na początku powoduje ogromną radość, a po chwili przychodzi refleksja, ile jeszcze jest do zrobienia, by ulepszyć swoją prace. Oczywiście cieszymy się i jesteśmy z tego dumni, bo każde wyróżnienie daje jeszcze większą motywację do pracy i rozwoju – mówi dr inż. Magdalena Letun-Łątka, dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii.

Więcej informacji na temat nagrodzonych wynalazków można znaleźć na stronie www.polsl.pl.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking