Wirtualna rzeczywistość w służbie rehabilitacji

Dodano: 20.11.2017 / Sekcja:

Fot. materiały Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska jest liderem międzynarodowego projektu Brain4Train, którego efektem będzie darmowe szkolenie na temat możliwości wykorzystania VR w rehabilitacji pacjentów z problemami neurologicznymi.

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej rozpoczął pracę nad międzynarodowym projektem, który dotyczy opracowania innowacyjnego szkolenia w zakresie rehabilitacji pacjentów po zdarzeniach mózgowo-naczyniowych z zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Brain4Train jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów, np. po przebytym udarze mózgu, dla których intensywna rehabilitacja jest ważnym czynnikiem wspomagającym proces rekonwalescencji i powrót do sprawności poznawczej i motorycznej. W ramach projektu ma powstać profesjonalne szkolenie on-line dla medyków w zakresie możliwości zastosowania innowacyjnych technologii opartych na wirtualnej rzeczywistości oraz zaawansowanych systemach biomechanicznych w procesie rehabilitacji pacjentów. Gotowy kurs będzie nieodpłatny i udostępniony w czterech językach: polskim, angielskim, włoskim i hiszpańskim.             

Projekt powstaje w ramach programu Erasmus+: Cooperation for innovation and the exchange of good practices, we współpracy z uczelniami z Włoch, Hiszpanii i Holandii. Ze strony Politechniki Śląskiej, która jest koordynatorem i liderem projektu, w skład zespołu wchodzą naukowcy z Wydziału Organizacji i Zarządzania oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej.
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking