Studenci wracają do ław

Dodano: 29.09.2017 / Sekcja:

fot. archiwum UM / A. Witwicki

Już w poniedziałek uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018! Od wtorku kilka tysięcy nowych studentów Politechniki Śląskiej zasiądzie w ławach na blisko 60 kierunkach studiów działających w Gliwicach oraz Katowicach i Zabrzu.

2 października o godz. 10.00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B rozpocznie się inauguracja nowego politechnicznego roku akademickiego. Weźmie w niej udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przebieg uroczystości, w tym prezentację wykładu na temat „Problemy rozwoju materiałów i technologii w turbinowych silnikach lotniczych”, który wygłosi prof. Lucjan Swadźba z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, będą rejestrować kamery uczelnianej telewizji. Tradycyjna Msza święta w intencji studentów i pracowników Politechniki Śląskiej odbędzie się tego samego dnia w gliwickiej katedrze. Początek – godz. 18.00.

Tegoroczną rekrutację na Politechnikę Śląską można uznać za bardzo udaną. Wzięło w niej udział prawie 7 200 kandydatów. Najpopularniejszym kierunkiem ponownie okazała się informatyka.

Na oblegany kierunek na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki rekrutowało się aż 820 kandydatów, co w przeliczeniu daje prawie 4 osoby na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszyły się również: automatyka i robotyka – 402 kandydatów, budownictwo – 384 kandydatów, a także architektura – 347 kandydatów. Wielu maturzystów wybrało także transport oraz filologię na specjalności język angielski. – W tym roku kandydaci na Politechnikę Śląską mieli do wyboru prawie 60 kierunków studiów na 15 wydziałach w trzech śląskich miastach: Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. W ofercie znalazło się 9 nowości, z których aż 6 uruchomiono w Gliwicach – mówi Paweł Doś, rzecznik prasowy uczelni. Nowe gliwickie profile to automatyka i informatyka przemysłowa, a także gospodarka surowcami mineralnymi na Wydziale Górnictwa i Geologii, budownictwo podziemne na Wydziale Budownictwa, inżynieria procesowa i aparatura przemysłowa na Wydziale Chemicznym, monitoring i zarządzanie środowiskiem na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz fizyka techniczna w Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym.

W ofercie Politechniki znalazły się również bezpłatne studia w języku angielskim na 11 kierunkach, a także studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn. Tam studenci od pierwszego roku równolegle zdobywają wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie zawodowe w ramach płatnych staży w strefowych firmach z branży automotive. – Generalnie rzecz ujmując to bardzo dobra oferta dla tych, którzy planują w przyszłości pracować poza granicami kraju lub też w międzynarodowych firmach – ocenia rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking