Młodzi innowatorzy z Politechniki. Brawo!

Dodano: 21.07.2017 / Sekcja:

materiały prasowe Politechniki Śląskiej

Gliwicka uczelnia ma kolejne powody do dumy. Tym razem dostarczyli ich: studentka informatyki Agnieszka Blarowska oraz dr inż. Przemysław Data z Wydziału Chemicznego.

Dr inż. Przemysław Data, http://www.innovatorsunder35.com

Młody naukowiec z Politechniki Śląskiej znalazł się w gronie najlepszych polskich innowatorów! Dr inż. Przemysław Data z Wydziału Chemicznego został laureatem krajowej edycji konkursu MIT Technology Review Innovators Under 35. Tym samym znalazł się w gronie najlepszych innowatorów w Polsce, a teraz powalczy o ten sam tytuł w Europie.

– Celem moich badań jest znalezienie niezawodnych, energooszczędnych źródeł światła dla Europy. Pracuję z wysokowydajnymi diodami OLED, które pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną, prowadząc do redukcji emisji CO2. Aby radykalnie zwiększyć wydajność tych diod i znacząco ograniczyć zużycie energii i rzadkiego pierwiastka irydowego do ich produkcji, wykorzystuję w swoich badaniach m.in. aktywowaną termicznie fluorescencję opóźnioną (TADF). W opraciu o tę technologię udało się już wyprodukować bardzo wydajne urządzenia OLED – opisuje charakter swoich innowatorskich dokonań dr Data. Opracowana przez niego technologia może mieć bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od produkcji tańszych ekranów OLED do smartfonów i tabletów, po zapewnienie dostępu do niedrogiego i efektywnego oświetlenia biedniejszym społecznościom Starego Kontynentu, a może i świata. Czy tak się stanie? Trzymamy kciuki!

Agnieszka Blarowska, studentka Infomatyki na Politechnice Śląskiej, została laureatką IV edycji konkursu HUAWEI Seeds for the Future, w którym uczestniczyli studenci kierunków technicznych  z 12 polskich uczelni wyższych. Tegorocznym zadaniem było przygotowanie pracy na tematy dotyczące cyberbezpieczeństwa w sieci, wykorzystania technologii 5G, zastosowania nowych technologii dla potrzeb nowoczesnych miast oraz pracy w chmurze. Agniueszka Blarowska napisała esej o zastosowaniu nowych technologii dla potrzeb nowoczesnych miast. W nagrodę poleci na staż do siedziby firmy HUAWEI w Chinach!

materiały prasowe Politechniki Śląskiej

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program Seeds for the Furure prowadzony jest przez Huawei od 2008 roku i obejmuje swoim zasięgiem 96 krajów, angażując 20 tys. studentów z ponad 280 uczelni świata.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking