Aktualności | Międzynarodowe show popularnonaukowe po raz pierwszy na Śląsku!

Międzynarodowe show popularnonaukowe po raz pierwszy na Śląsku!

Międzynarodowe show popularnonaukowe po raz pierwszy na Śląsku!

Opublikowane: 06.12.2017 / Sekcja: Nauka 

Wielki finał pierwszej na Śląsku edycji konkursu 3MT – Three Minute Thesis już w najbliższy piątek, 8 grudnia.

Po co haszczom i Ślązokom mikoryza? Jak z mięczaka zrobić twardziela? Czy wiemy, że jemy enancjomery? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiedzą doktoranci ze śląskich uczelni. Zrobią to szybko, bo w 3 minuty, i w sposób zrozumiały dla każdego, bo taka jest idea konkursu. Ten, kto najlepiej sobie poradzi, zwycięży. A wszystko to przy udziale publiczności, która będzie mogła również wybrać swojego faworyta. Zapraszamy do „Mrowiska” wszystkich chętnych z Gliwic i całego Śląska. Wstęp wolny, start o godz. 18.00.
 
Ogólnoświatowy konkurs 3MT z zakresu komunikacji naukowej został zapoczątkowany i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Do tej pory był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. Poza treningiem zdolności komunikacyjnych i popularyzacją swoich badań uczestnicy mają możliwość zdobycia nagród. Główna nagroda to 2 000 zł, za drugie miejsce przewidziano 1 000 zł, a za trzecie 500 zł. Dodatkowo będą również nagrody publiczności oraz specjalne nagrody sponsorskie.           
 
Finał konkursu 3MT jest całkowicie otwarty dla publiczności, a prezentowana na scenie tematyka będzie bardzo szeroka. Wszystkie osoby, które chciałyby poznać ciekawostki z przeróżnych dziedzin świata nauki, a przy tym dobrze się bawić i pomóc wyłonić najlepszego popularyzatora, Politechnika Śląska zaprasza serdecznie do Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej 85 w najbliższy piątek, 8 grudnia, na godz. 18.00.       
 
Organizatorem pierwszej na Śląsku edycji konkursu jest Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej we współpracy z Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów.

Do finału konkursu zorganizowanego przez Politechnikę Śląską zakwalifikowało się 10 doktorantów z kilku śląskich uczelni:
 

- Waldemar Gądek „Haloizyt szansą dla energetyki”

- Sylwia Jarco „Wolne rodniki i antyoksydanty w praktyce położnej”       

- Karolina Kowalczyk „Na wszelki WYPADEK! – Czyli o „nowych” materiałach dla motoryzacji”      

- Judyta Kruk „Czy wiemy, że jemy enancjomery?”           
- Małgorzata Krystek „Od ołówka i taśmy klejącej do superkonstrukcji”

- Dorota Palka „Rozwój techniki – Szansa, czy zagrożenie?”

- Monika Rajtor „Z grzybem za pan brat – czyli po co haszczom i Ślązokom mikoryza?”

- Maciej Sowa „Plazmowe utlenianie elektrochemiczne – przez chemię i elektrony do bioaktywnych powierzchni”

- Beata Stepanow „Zegar Edukacyjny – ucząc bawi, bawiąc uczy”

- Maciej Wiśniowski „Jak z mięczaka zrobić twardziela, czyli obróbka tytanu”