Kto zostanie mistrzem fraktali?

Dodano: 15.12.2016 / Sekcja: / drukuj / pdf

Grafika: A. Katunin

Muszla ślimaka?  Zapis dźwięku? Ten unikatowy kształt to fraktal, matematyczna struktura samopodobna. Najciekawsze modele, stworzone przez uczniów – zwycięzców ogólnopolskiego projektu „zaFRAKTALuj się” – będzie można obejrzeć 16 grudnia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

Fraktale to struktury samopodobne, których poszczególne elementy są podobne do całości. Mają szerokie zastosowanie zarówno w statystyce i bankowości czy w badaniach zachowania rynku, jak i w analizie struktur samoorganizujących się, występujących w przyrodzie. Istnieje również fraktalna teoria wszechświata – przypomina dr hab. inż. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, pomysłodawca oraz główny realizator projektu, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice.

Uczestnicy inicjatywy popularno-naukowej „zaFRAKTALuj się” – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – nie musieli być ekspertami od matematyki, by zaprogramować wzory i wygenerować unikatowe modele. Wystarczyła pasja i dobre chęci. Efekty pracy uczniów oceniało jury składające się z naukowców-matematyków, miłośników geometrii fraktalnej oraz ludzi sztuki. 16 grudnia okaże się, kto zasłużył na miano mistrza fraktali. W Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18b) nagrodzeni zostaną autorzy 40 najlepszych struktur. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.40. Przewidywany czas trwania – 1 godzina. Stała ekspozycja fraktali będzie prezentowana od 19 grudnia do 13 stycznia w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej.