Aktualności | Kosmos czeka

Kosmos czeka

Kosmos czeka

Opublikowane: 02.02.2017 / Sekcja: Nauka 

Trwają prace nad pierwszym polskim satelitą przemysłowym, który ma znaleźć się na orbicie w 2020 roku. Miasto Gliwice ma swój udział w tym innowacyjnym projekcie.

Nad satelitą przemysłowym pracuje, wraz z innymi podmiotami, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL), należące w 90% do gliwickiej Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (głównym udziałowcem GAPR jest Miasto Gliwice).

SAT-AIS-PL, bo taka jest robocza nazwa polskiego satelity, nie będzie duży. – Swoim zewnętrznym kształtem zbliży się do sześcianu o wymiarach 0,5 x 0,5 x 0,5 m, a jego masa nie powinna przekroczyć 50 kg. Urządzenie należy do kategorii Mikrosatelitów – mówi Artur Łach, konstruktor mechanik z ŚCNTPL. – Zadaniem satelity będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu morskiego – dodaje.

Urządzenie ma pozostawać w stałym kontakcie z infrastrukturą naziemną. Wszystkie elementy systemu będą zlokalizowane w Polsce. Według planu satelita zostanie wystrzelony na orbitę w 2020 roku z Gujany Francuskiej. Tam znajduje się kosmodrom należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na zlecenie której powstaje projekt. – Obecnie  kończymy sporządzanie dokumentacji w postaci trójwymiarowego modelu CAD oraz rysunków wykonawczych. Na ich podstawie powstanie demonstrator struktury. Zostanie zaprezentowany ekspertom ESA oraz przedstawicielom polskiego rządu na finałowej prezentacji w kwietniu –  mówi Artur Łach. – W kolejnej fazie projektu będziemy kontynuować prace konstrukcyjne i  przeprowadzimy symulację pracy struktury satelity w warunkach jego eksploatacji – dodaje.

Inżynier przy pracy, fot. ŚCNTPL

Polscy konstruktorzy liczą, że misja pierwszego polskiego satelity okaże się sukcesem i umożliwi realizacje kolejnych projektów kosmicznych. – Szanse na rozwój tego sektora w Polsce są duże – przekonuje Bartłomiej Płonka, prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. –  Ministerstwo Rozwoju finalizuje obecnie prace nad narodową strategią kosmiczną, która ma się przyczynić do znaczącego wzrostu potencjału polskich przedsiębiorstw w tym obszarze. ŚCNTPL jest na dobrej drodze do tego, aby odgrywać znaczącą rolę w realizacji tej strategii – dodaje.

W skład grupy, która pracuje nad satelitą, wchodzi łącznie 7 podmiotów. Oprócz ŚCNTPL jest to Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności PIB, Akademia Morska w Gdyni, ATOS Polska, Hertz Systems oraz lider konsorcjum – firma CREOTECH Instruments. (pm)