Dwa miliony na badania

Dodano: 13.03.2018 / Sekcja:

Fot. Politechnika Śląska

Dr hab. inż. Przemysław Data z Politechniki Śląskiej został laureatem grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Naukowiec otrzymał prawie 2 mln zł na badania w ramach czwartego konkursu w programie First Team, którego celem jest wspieranie młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych.

Do tegorocznej edycji konkursu swoje projekty zgłosiło 78 młodych naukowców. Spośród nich eksperci wyłonili 11, których projekty badawcze otrzymają dofinansowanie. W tym gronie znalazł się dr hab. inż. Przemysław Data z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, który otrzymał dokładnie 1 999 636 zł na realizację projektu „Nowe, wysokowydajne emitery TADF i RTP do organicznych diod elektroluminescencyjnych”.
 
Projekt naukowca z Politechniki Śląskiej dotyczy badań nad nowymi energooszczędnymi źródłami światła, zmniejszającymi emisję dwutlenku węgla. Rezultaty jego prac mogą umożliwić m.in. produkcję tańszych ekranów OLED przeznaczonych do smartfonów i tabletów, a także dostęp do taniego i niedrogiego oświetlenia.

W programie First Team Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera naukowców na jednym z najbardziej kluczowych etapów ich kariery, kiedy rozpoczynają oni budowanie swojej samodzielności naukowej. Granty przeznaczone na realizację projektów badawczych są finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Łączna kwota dofinansowania wyniosła w tym roku 21,6 mln zł.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking