Czy Nagroda Naukowa POLITYKI znów trafi na Politechnikę Śląską?

Dodano: 14.09.2017 / Sekcja: / drukuj / pdf

Znamy już listę finalistów 17. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. Wyłoniona przez kapitułę profesorską piętnastka to elita młodej polskiej nauki. W tym gronie znalazł się badacz i wykładowca Politechniki Śląskiej, prof. nadzw. dr hab. inż.  Andrzej Katunin!

 

Andrzej Katunin jest obecnie profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. W tej jednostce pracuje od 9 lat. Tam w 2012 roku ukończył doktorat w zakresie Mechaniki Kompozytów, a w 2015 roku habilitację w zakresie Badań Nieniszczących Materiałów. Do jego zainteresowań naukowych należą zagadnienia związane z mechaniką materiałów kompozytowych, oceną mechanizmów ich degradacji oraz badań nieniszczących. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych (w tym trzech książek) oraz laureatem licznych nagród naukowych, m.in. dwukrotnie konkursu na artykuł popularnonaukowy "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". Prof. Katunin to także dwukrotny stypendysta programu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz dwukrotny laureat nagrody Fiata za pracę magisterską i doktorską. Od 2011 roku jest wykładowcą Uniwersytetów Dziecięcych Wyższej Szkoły Biznesu. Mieszkańcom Gliwic i uczniom z naszego miasta dał się poznać do tej pory m.in. jako organizator wydarzenia naukowego Dzień Sierpińskiego na Politechnice  Śląskiej,  pomysłodawca i organizator konkursu "Mistrzowie fraktali" czy  też... specjalista do walki z piorunami!

fot. z archiwum A. Katunina

Prof. Katunin jest jednym z dwóch finalistów Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii Nauki techniczne. To, czy uzyska prestiżowe wyróżnienie poczytnego polskiego tygodnika i powtórzy tym samym sukces dr inż. arch. Agnieszki Labus sprzed 3 lat, okaże się w październiku.  Przed finalistami tegorocznej edycji Nagród Naukowych POLITYKI jeszcze bowiem  jeden ważny etap, podczas którego zostanie wyłonionych pięciu laureatów. Wybierze ich Kapituła Społeczna, której członkowie – osobistości życia publicznego – mają za zadanie wskazać te osoby, które ich zdaniem najlepiej łączą osiągnięcia naukowe ze zdolnością upowszechniania i promocji nauki.

Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone 22 października podczas uroczystości wręczenia Nagród. Laureaci odbiorą stypendia w wysokości 20 tys. zł, pozostali finaliści otrzymają po 5 tys. zł.

Dotychczas POLITYKA nagrodziła 272 osoby, przekazując im niebagatelną kwotę 6 mln 112 tys. zł.