1,2 mln zł na badania dla naukowca z Gliwic

Dodano: 13.09.2017 / Sekcja:

fot. freepik.com

Projekt dr. inż. Dawida Janasa z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej  został zakwalifikowany do finansowania w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na realizację swoich badań naukowiec zdobył prawie 1,2 mln zł!

 
Nagrodzony projekt nosi nazwę „Nanohybr1Ds: Hybrydy nanorurek węglowych i nanodrutów metalicznych do odzysku energii” . Może wnieść istotny wkład w problematykę zarządzania energią.
 
Pomimo że żyjemy w czasach, w których zapotrzebowanie na energię wzrasta w zastraszającym tempie, marnujemy ponad połowę tego, co jesteśmy w stanie wytworzyć  – tłumaczy  swoje badania dr inż. Dawid Janas pracujący na co dzień w Katedrze Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. – Nieefektywne procesy zarządzania energią prowadzą do produkcji wielkich ilości odpadowego ciepła, które mocno przyspiesza tzw. globalne ocieplenie. Poczynając od elektrowni, poprzez samochody, a kończąc na przenośnych urządzeniach elektronicznych, możemy dostrzec, że w każdej skali generujemy ciepło, które bezużytecznie „ulatnia” się do atmosfery. Jest to szczególnie nierozsądne, gdyż możemy je wykorzystać i zamienić w prąd elektryczny, bazując na efekcie termoelektrycznym. Połączenie jednowymiarowych (1D) nanorurek węglowych oraz nanodrutów metalicznych tworzy hybrydowy materiał, zwany przeze mnie Nanohybr1D, który wykazał szczególny potencjał w tym względzie – podkreśla naukowiec.
 
Program, w którym uzyskał finansowanie z NCBiR -u ( LIDER) adresowany jest do młodych naukowców, którzy chcą zdobyć doświadczenie w kierowaniu realizacją projektu badawczego oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym. Program służy także stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. Dodatkowo zachęca do mobilności międzysektorowej, międzyuczelnianej oraz pomiędzy jednostkami naukowymi.
 
W tegorocznej edycji LIDERA dofinansowanie otrzymały 34 polskie projekty na łączną kwotę prawie 40 mln zł. Na realizację swojego projektu dr inż. Dawid Janas zdobył dokładnie 1 199 995 zł.

Dr inż. Dawid Janas, fot. archiwum prywatne

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking