Student z Gliwic zwycięzcą konkursu Renault

Dodano: 09.10.2017 / Sekcja:

fot. Grupa Renault

Jakub Fochtman, student Politechniki Śląskiej zwyciężył w konkursie Renault. W nagrodę odwiedzi Dyrekcję Designu Renault w Paryżu.

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie wnętrza SUV-a, następnej generacji Koleosa. Najlepszy projekt wykonał Jakub Fochtman z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, którego praca inspirowana była samochodami autonomicznymi i minimalistyczną estetyką. W nagrodę odwiedzi Dyrekcję Designu Renault w Paryżu i przez dwa tygodnie będzie miał do dyspozycji nowe Renault Koleos.

Prace uczestników konkursu "Renault. Passion For Design & Innovation" oceniało jury w składzie Antoine Genin, dyrektor Designu Wewnętrznego Grupy Renault oraz Robert Konieczny, Krystian Kowalski, Krystyna Łuczak-Surówka, Lidia Popiel, Wojciech Sierpowski i Wojciech Sokołowski.

Doceniam ryzyko Jakuba w zakresie innowacyjnych kształtów i materiałów w projektowaniu m.in. deski rozdzielczej, konsoli i siedzeń o wyglądzie karbonu. Podoba mi się również centralna konsola działająca jak olbrzymi ekran – uzasadniał przewodniczący jury Antoine Genin.

Fochtman oparł swój projekt na funkcjonalności, starał się zredukować elementy mechaniczne na rzecz nowoczesnych rozwiązań dotykowych, które mogą się pojawić w motoryzacji przyszłości. Projektant uważa, że rozwiązania w nowoczesnym pojeździe powinny być intuicyjne, dzięki czemu korzystanie z samochodu będzie prostsze i przyjemniejsze.  Projektowaniem samochodów interesuje się od dzieciństwa. Pasja z wczesnej młodości nie słabnie i student zamierza swoje zainteresowania realizować zawodowo. Dodatkowo interesuje się również grafiką i wzornictwem produktowym.

Drugie miejsce zajął Wojciech Karolczak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a trzecie Nikodem Drąg, student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej. (mf)

Projekt Jakuba Fochtmana
Projekt Jakuba Fochtmana

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking