Aktualności | Po co komu filozofia?

Po co komu filozofia?

Po co komu filozofia?

Opublikowane: 11.01.2017 / Sekcja: Nauka  Kultura 

Pytania o sens życia, istotę bytu i możliwość jego poznania towarzyszą człowiekowi od samego początku. Nic dziwnego, że nowy cykl „Spotkania z wiedzą” w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się właśnie od prelekcji historyka filozofii.

19 stycznia Ewa Chudyba opowie o tym, czym zajmują się filozofowie i czy współczesne społeczeństwo w ogóle ich jeszcze potrzebuje.

O to, czym jest filozofia, niejednokrotnie spierali się sami filozofowie. Dla jednych była ona próbą odkrycia sensu rzeczywistości, dla innych – nadaniem tego sensu naszym codziennym czynnościom. W znaczeniu potocznym czasownik „filozofować” to często – nieco ironicznie – po prostu „mędrkować”, ale filozofia potrafi być bardzo ścisła. Ewa Chudyba, absolwentka filozofii, a na co dzień kierownik Działu Edukacji Muzeum w Gliwicach, na spotkaniu w Bibliotece Centralnej MBP (ul. Kościuszki 17) opowie o tym, czym filozofia różni się od tak zwanych nauk szczegółowych i zastanowi się, czy dzisiaj nadal jest nam do czegoś potrzebna. Spotkanie „Filozofia – dlaczego, skąd, po co?” rozpocznie się 19 stycznia o godz. 18.00.

Cykl „Spotkania z wiedzą” to nowa inicjatywa MBP, która w przystępny i interesujący sposób prezentuje dokonania nauki i techniki. Gośćmi biblioteki będą pasjonaci, którzy często w zaskakujący sposób będą opowiadać o swoich zainteresowaniach. Organizatorzy planują także wystawy i warsztaty. Informacje na temat następnych wydarzeń będę publikowane na stronie www.biblioteka.gliwice.pl.

(mm)