Aktualności | Nagrodzono Innowatorów Śląska

Nagrodzono Innowatorów Śląska

Nagrodzono Innowatorów Śląska

Opublikowane: 23.11.2020 / Sekcja: Nauka  Gospodarka 

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju przyznała nagrody i wyróżnienia w konkursie Innowator Śląska. Już po raz dwunasty doceniono nowatorskie firmy i instytucje badawczo-rozwojowe z regionu.

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu, odbyła się 20 listopada w Arenie Gliwice. Emocji nie brakowało – zarówno podczas wręczania nagród i wyróżnień, jak i w czasie koncertów zaproszonych artystów. W hali widowiskowo-sportowej przy ul. Akademickiej wystąpili saksofonista Marek Strzyszowski oraz gitarzysta Dima Gorelik. Na fortepianie zagrał także gliwiczanin Krzysztof Kobyliński. Jego koncert był zarazem ostatnim wydarzeniem w ramach tegorocznego festiwalu PalmJazz.

Konkurs Innowator Śląska to rywalizacja na innowacyjne produkty, w której biorą udział śląscy przedsiębiorcy i instytucje. W kategorii Mikroprzedsiębiorca wyróżnienie w 2020 roku zdobyła firma M za narzędzie edukacyjne Musicon. Laureatem w tej kategorii została firma SmartLabs za rozwiązanie Customy – najwyższej jakości spersonalizowane zestawy rekonstrukcyjne, tworzone na potrzeby chirurgii twarzowo-czaszkowo-szczękowej, onkologicznej i ortopedycznej. Marka Customy otrzymała także nagrodę specjalną prezesa Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju.

W kategorii Mały przedsiębiorca wyróżnienie przyznano firmie White Aster za portal White Aster Open Data, oprogramowanie służące do udostępniania w Internecie informacji wytwarzanych przez organy administracji publicznej. Tytuł Innowatora Śląska w kategorii Mały przedsiębiorca zdobyła firma Helioenergia ze metodę termicznego srebrzenia SilverCon.

Budotechnika została wyróżniona w kategorii Średni przedsiębiorca. Uznanie zdobyła wiata przystankowa Wenus. Innowatorem Śląska w gronie średnich przedsiębiorstw została firma Alumast za aktywne przejście dla pieszych Smartpole Crossing.

W kategorii Instytucja sektora badawczo-rozwojowego wyróżnienie otrzymał Instytut Techniki Górniczej KOMAG za uniwersalną mgłową instalację dezynfekującą UMID. Tytuł Innowatora Śląska zdobył Uniwersytet Śląski w Katowicach za urządzenie do selektywnego pobierania i przechowywania fazy gazowej. Rozwiązanie wpisuje się w badania diagnostyczne nad fazą oddechową człowieka. Opracował je zespół pod kierownictwem dr. hab. Andrzeja Swinarewa. Uniwersytet Śląski otrzymał za ten projekt także nagrodę specjalną przyznaną przez przewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.

Podczas gali Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyznała również nagrodę specjalną firmie Timate za bezobsługowy system kontroli czasu i bezpieczeństwa pracy.

Konkurs Innowator Śląska został zorganizowany w ramach Enterprise Europe Network pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna. Gala była transmitowana na stronie GAPR-u na Facebooku.