Aktualności | Zmiany na cmentarzach

Zmiany na cmentarzach

Opublikowane: 28.10.2010 / Sekcja: Miasto 

Na trzech gliwickich cmentarzach, administrowanych przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych, wykonano w tym roku prace modernizacyjne.

Niektóre z nich rozpoczęły się jeszcze w połowie marca. Większość z zaplanowanych na bieżący rok zadań została już zrealizowana. Ostatnie z nich powinno być ukończone do 30 listopada.
Obszar cmentarza w Ligocie Zabrskiej został odwodniony. Roboty ziemno-inżynieryjne trwały od połowy marca do połowy października. Przedsięwzięcie kosztowało 800 tys. zł. W rejonie Cmentarza Lipowego zadbano natomiast o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Na parkingu przy nekropolii ułożono w lipcu progi zwalniające w celu ograniczenia prędkości pojazdów. W okresie od czerwca do końca września przeprowadzono zaś szczegółową inwentaryzację cmentarza. W efekcie opracowano oczekiwaną mapę elektroniczną, tworząc też bazę danych osób pochowanych. Na realizację obu zadań wydano w sumie 100 tys. zł – informuje Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy MZUK.
Kontynuowano w tym roku modernizację Cmentarza Centralnego. W okresie letnim zainstalowano 4 kamery monitoringu wizyjnego na bramach wjazdowych i kaplicy. Służby porządkowe uzyskały dzięki temu cenną możliwość rejestrowania zdarzeń na terenie nekropolii (z myślą o poprawie bezpieczeństwa). – W październiku przebudowano z kolei alejki cmentarne. Powstały także nowe ujęcia wodne. Trwają jeszcze prace przy tworzeniu nowych śmietników – wylicza Iwona Kokowicz. Całość pochłonie 710 tys. zł.
Warto jeszcze dodać, że dobiegają końca prace projektowe przy sporządzaniu dokumentacji przyszłorocznej modernizacji cmentarza w Łabędach. Projekt powinien być gotowy do połowy grudnia. Wszystkie przedsięwzięcia w tej dziedzinie będą – podobnie jak teraz – finansowane ze środków budżetu miejskiego. Wartość tegorocznych zadań wynosi blisko 1,7 mln zł. (luz)
Informacje: Miejski Zarząd Usług Komunalnych, tel.32/335-04-24