Aktualności | Zmarł Egon Franke

Zmarł Egon Franke

Zmarł Egon Franke

Opublikowane: 31.03.2022 / Sekcja: Miasto 

30 marca, po ciężkiej chorobie, w wieku 86 lat zmarł wybitny gliwicki sportowiec, szermierz Egon Franke. Pogrzeb wielokrotnego medalisty igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata odbędzie się we Włoszech.

Egon Franke urodził się 23 października 1935 r. w Gliwicach. Od dzieciństwa interesował się sportem. Tajniki władania białą bronią poznawał pod okiem fechtmistrza Antoniego Franza. Był bardzo pojętnym i zdolnym uczniem. Po czterech latach treningów zdobył tytuł mistrza Polski juniorów we florecie i pojechał na mistrzostwa świata do Budapesztu.

W 1955 r. trafił do Legii Warszawa, gdzie trenowany przez Andrzeja Przeździeckiego zdobył tytuł wicemistrza Polski. W 1957 r. wrócił do Gliwic. Z trenerem Zbigniewem Czajkowskim zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski (kolejny w 1967 r.). W 1959 r., na mistrzostwach świata w Budapeszcie, dotarł z drużyną do półfinału –. W 1960 r. drużyna florecistów w składzie: Czajkowski, Wycisk, Tell, Franke stanęła na najwyższym podium mistrzostw Polski. Tytuł mistrza Polski we florecie zdobył w 1962 r., trzykrotnie byt mistrzem kraju w drużynie.

Był mistrzem olimpijskim, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata, jeden z krążków wywalczył w szabli.

Największy sukces odniósł w 1964 roku w Tokio –  został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce. Zdobył też srebro w drużynie. Ten rok przejdzie do historii jako rok największego sukcesu GKS „Piast”.

W 1966 r., po przerwie spowodowanej kontuzją, Egon Franke powrócił na planszę i na mistrzostwach świata zdobył brązowy medal w drużynie, a w 1968 r. w Meksyku brązowy medal olimpijski w drużynie.

Po igrzyskach w Meksyku wyjechał z żoną Elżbietą Cymerman-Franke do Włoch, gdzie wspólnie wychowali wielu wspaniałych zawodników, medalistów olimpijskich i mistrzostw świata, m.in. Consolata Collino, Laura Chiesa, Elisa Uga, Chico Rossi. (mf/GKS "Piast")