Aktualności | #zielonegliwice. Zielono i pięknie w Gliwicach

#zielonegliwice.  Zielono i pięknie w Gliwicach

Fot. materiały ZDM

#zielonegliwice. Zielono i pięknie w Gliwicach

Opublikowane: 22.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Gliwice intensywnie się zazieleniają. Od początku roku nasadzono kilka tysięcy drzew, krzewów i bylin. Tworzone są też zielone ekrany, trwa akcja odbrukowywania ulic i wprowadzania zieleni w miejscach, w których do tej pory jej nie było. Dzięki temu tworzone są nowe zielone przestrzenie, a miasto wygląda pięknie. Nowe rośliny nie tylko zdobią, ale też przyczyniają się do większej absorbcji wody opadowej, spowalniając zmiany klimatu, dają też cień i wpływają na obniżenie temperatury w mieście. Przed nami kolejne nasadzenia.

Jak co roku pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych sadzą drzewa, krzewy i kwiaty na skwerach, w parkach i pasach drogowych.  Efekty widać w całym mieście – jest pięknie. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach setki nowych nasadzeń pojawiły się w wielu miejscach Gliwic, m.in. na skwerze u zbiegu ulic Rolników i Parkowej nasadzono derenie, kaliny, lilaki i tawuły oraz bergenie, bodziszki  i funkie. Również ulice Rybnicką i Fredry ozdobiło kilkadziesiąt nowych drzew – wzdłuż ul. Rybnickiej uzupełniono szpaler rosnących tam klonów, a ulicę Fredry ozdobiły wiązy. Nasadzenia  widoczne są też przy ul. Traktorzystów, Przyszowskiej, Niezapominajki i Kozielskiej oraz Pionierów, Kochanowskiego i Toszeckiej. Półtora tysiąca nowych roślin – róż, irg, tawuł, berberysów i jałowców – zamieszkało na rondzie Górników w Ligocie Zabrskiej. Nowe krzewy pojawiły się też wzdłuż ul. Kujawskiej, przy ul. Hutniczej i Zabrskiej. Ul. Główną i plac Niepodległości ozdobiły kasztanowce czerwone.

Gdzie tylko jest to możliwe ZDM prowadzi akcję odbrukowywania – ostatnio takie działania przeprowadzono na ul. Studziennej. Miejsce kostki zajęło tam dziesięć klonów zwyczajnych. Kolejnych pięć nasadzonych zostanie jesienią. Podobne działania zrealizowano też przy ul.: Daszyńskiego, Powstańców Warszawy i Orlickiego oraz przy ul. Skowrońskiego. Wkrótce nasadzenia będą realizowane również na styku ul. Częstochowskiej i Konarskiego oraz przy ul. Sobieskiego.

Dodatkowo, wzdłuż ul. Daszyńskiego nasadzono ponad sto wiązów holenderskich oraz tysiąc róż. Ponad 1200 tych kwiatów pojawiło się również na odcinku od obwodnicy zachodniej do Starej Cegielni. W przyszłym roku różanymi obsadzeniami objęty zostanie odcinek od Starej Cegielni do ul. Traktorzystów.

Piękno ma kolor zielony
Pięknieje też Rynek – odwiedzających serce miasta już wkrótce cieszyć będą platany oraz hortensje, róże i cisy, a także byliny, m.in. jeżówka, lawenda, rozplenica japońska, żurawka i powojnik. Całość dopełnią czosnki i tulipany botaniczne. Obecnie zrealizowano 80 % planu nasadzeń w tym miejscu.

Zakończono też prace przy tworzeniu kolejnych zielonych ekranów, które izolują od hałasu i zanieczyszczeń. Tym razem zaaranżowano je wzdłuż obwodnicy zachodniej – w rejonie skrzyżowania z ul. Ku Dołom oraz w okolicy ul. Głowackiego nasadzono graby pospolite. Ponad 100 drzew przybyło też wzdłuż nowopowstającego łącznika ulic Tarnogórskiej i Chałubińskiego. Tę przestrzeń ozdobi dodatkowo niemal 4,5 tys. tawuł i trzmielin. Zielone ekrany pojawiły się również wzdłuż ul. Traktorzystów.

– Staramy się wykorzystywać każde wolne miejsce w pasach drogowych, aby tam, gdzie tylko to możliwe, organizować zupełnie nowe nasadzenia, uzupełniać już istniejące czy zagospodarować je na nowo. Nasze realizacje mają charakter systemowy, ponieważ uwzględniają określony zestaw roślin, który w zależności od konkretnej lokalizacji jest, w całości bądź w części, wykorzystywany. Nasadzenia korespondują ze sobą i stanowią przemyślaną całość, co wpływa na poprawę mikroklimatu w mieście – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Wypiękniała też ul. Partyzantów w Łabędach – to dzięki nowym 120 krzewów i 20 drzewom. Świeżą roślinność – tym razem w donicach –  można zobaczyć również przy przystanku autobusowym, przy placu Adama Mickiewicza i przy ul. Dolnych Wałów. Ostatnio ponad 170 nowonasadzonych drzew, m.in. lip, kasztanowców czerwonych, grabów pospolitych, topoli, osik, głogów i tulipanowców amerykańskich – znalazło się w pasach drogowych na terenie całego miasta.

Szczególnego charakteru nadają gliwickim skwerom feniksy kanaryjskie, które od lat w okresie letnim opuszczają wnętrza Palmiarni Miejskiej, by cieszyć oko gliwiczan i gości odwiedzających nasze miasto. Dzięki nim egzotyczny klimat można poczuć na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową, w parku Chopina czy w miasteczku akademickim.

Nowe rośliny wymagają troskliwej opieki
O nowe nasadzenia dbają wykonawcy w ramach umowy zawartej z Zarządem Dróg Miejskich. Pielęgnują, podlewają i wykonują niezbędne zabiegi mające zapewnić roślinom przyjęcie się w niełatwym środowisku, jakim są pasy przyuliczne. Przez trzy lata od chwili nasadzenia wykonawca ponosi materialną odpowiedzialność za to, aby drzewa czy też inne nasadzenia właściwie się przyjęły. Dzięki wprowadzeniu rygorystycznych wytycznych co do jakości materiału oraz szczegółowego opisu wykonania usługi sadzenia, w nowych miejscach adoptuje się 90% nasadzeń. (mf)

 

 

skwer DTŚ nasadzenia w donicach przy placu Mickiewicza człowiek podlewa drzewo nasadzenia ul. Rolników nasadzenia w Bojkowie nowe nasadzenia w Gliwicach