Aktualności | #zielonegliwice. Skąd się bierze woda w kranie?

#zielonegliwice. Skąd się bierze woda w kranie?

#zielonegliwice. Skąd się bierze woda w kranie?

Opublikowane: 23.06.2022 / Sekcja: Miasto 

25 czerwca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach organizuje dzień otwarty Stacji Uzdatniania Wody. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, co dzieje się z wodą zmagazynowaną głęboko pod ziemią, zanim trafi do naszych domów.

Stacja Uzdatniania Wody, która działa w gliwickiej dzielnicy Łabędy przy ul. Kanałowej, to nowoczesna placówka wyposażona w infrastrukturę technologiczną, dzięki której możliwe jest dostarczanie w obszary zasilania wody pitnej najwyższej jakości. Głównym źródłem dostaw wody dla gliwiczan są własne triasowe ujęcia wód głębinowych średnio i wysoko zmineralizowanej, źródła izolowane geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych, posiadające korzystny dla zdrowia skład chemiczny. Woda, która płynie dalej do mieszkań, w całym procesie nie ma kontaktu z człowiekiem. Instalacje są hermetyczne. Na światło dzienne wypływa dopiero z kranu.

Podczas dnia otwartego SUW będzie okazja, aby poznać proces ujmowania i uzdatniania wody, zobaczyć nowoczesne urządzenia, pracę ludzi odpowiedzialnych za dostawę czystej wody do naszych domów. Chętnie odpowiemy na pytania, skąd dokładnie bierze się woda w kranie, czy koniecznie jest instalowanie drogich, domowych filtrów i czy można pić wodę z prosto z kranu? – zachęca miejska spółka PWiK.

Zwiedzanie SUW zaplanowano na sobotę 25 czerwca na godziny 11.00, 13.00 i 15.00. Ze względów bezpieczeństwa, liczba zwiedzających jest ograniczona. PWiK prosi o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 32/428-44-72 lub bok@pwik.gliwice.pl. Oglądanie stacji przez dzieci i niepełnoletnią młodzież możliwe jest tylko pod opieką opiekunów.