#zielonegliwice Oaza zieleni nad główną arterią Gliwic

Dodano: 17.05.2022 / Sekcja:
skwer nad DTŚ fot. G. Ożga / UM w Gliwicach

Z każdym słonecznym dniem zmienia się i pięknieje zielony skwer nad Drogową Trasą Średnicową w Gliwicach. Po rearanżacji stał się wielobarwną, zróżnicowaną przestrzenią do wypoczynku, która cieszy oczy spacerujących.

Nasadzono tam niemal 61 tys. roślin różnych gatunków, które dobrze czują się w miejskim mikroklimacie, a harmonijne rosnąc i kwitnąc, są całoroczną ozdobą skweru. O to dba m.in. inteligentny system nawadniający, dostosowujący cykl podlewania do aktualnych warunków pogodowych. Jego istotą jest podaż odpowiedniej ilości wody do roślin w sposób powolny, ale równomierny. Potrzebne dane pozyskuje ze stacji meteo.

Zieloną oazę nad DTŚ tworzy dziś 127 drzew, blisko 2,4 tys. krzewów, prawie 26 tys. bylin i 32 tys. roślin cebulowych oraz 220 pnączy. Znajdziemy wśród nich m.in. klony tatarskie, ambrowce amerykańskie, brzozy pożyteczne, platany i graby, jabłonie, klony, lipy czy wiśnie różowe w dwóch odmianach. Drzewa posadzono w specjalnie przygotowanym podłożu – mieszance mineralno-organicznej, pod którą rozłożono m.in. maty antykorzenne zapobiegające uszkodzeniu drenażu i stropu tunelu DTŚ.

Wśród niezmienionego układu alejek można dostrzec liczne miejsca wypoczynku – różnego rodzaju ławki, siedziska i leżaki. Otaczające je, barwne kompozycje krzewów róż, hortensji, tawuł, berberysów czy lawend pozwolą latem wyciszyć się i zapomnieć o odgłosach miasta.

Wzrok spacerujących przykuwają obecnie karminowe kobierce tulipanów. Równie efektownie będą prezentować się ozdobne, wielobarwne rabaty z traw i bylin, wśród których znajdziemy m.in. miskanty, trzcinniki, liliowce, żurawki i maki. Za moment feerią kolorów zachwycać będzie również łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami, takimi jak chabry, rumianki czy dziurawce.

Całość zielonej przestrzeni skweru dopełnia ważny dla gliwiczan wątek historyczny. Wyznaczający ślad DTŚ dawny Kanał Kłodnicki upamiętniają specjalne tablice zawierające informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału i instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego. Nie brakuje też stojaków na rowery, zamontowanych z myślą o rowerzystach.

Inwestycja, zrealizowana przez Miasto Gliwice w drugiej połowie 2021 roku, kosztowała niemal 3,9 mln zł. Koncepcję i projekt zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO.

 

skwer nad DTŚ
fot. D. Nita-Garbiec / UM w Gliwicach
skwer nad DTŚ
fot. M. Buksa / UM w Gliwicach
skwer nad DTŚ
fot. G. Ożga / UM w Gliwicach
skwer nad DTŚ
skwer nad DTŚ
skwer nad DTŚ

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking