Aktualności | #zielonegliwice: LubiMY miasto czyste i zielone

#zielonegliwice: LubiMY miasto czyste i zielone

#zielonegliwice: LubiMY miasto czyste i zielone

Opublikowane: 13.05.2022 / Sekcja: Miasto 

Jakie macie plany na niedzielę 15 maja? A może by tak… posadzić drzewa i posprzątać las? Gliwice włączają się w ogólnopolską akcję „Czyste, Zielone Miasta” Stowarzyszenia Program Czysta Polska i stawiają na zieleń. Tym razem w dzielnicy Kopernika. Akcji sadzenia drzew będą towarzyszyć liczne atrakcje, takie jak warsztaty malowania na plastrach drewna czy zdobienia doniczek, a także wielka wymiana plastikowych śmieci na wielorazowe butelki z tritanu.

Tereny zielone są ważne dla nas wszystkich. To tam wypoczywamy i „oddychamy pełną piersią”. W przyszłości chcemy mieszkać w mieście zielonym, cieszyć się czystym powietrzem i wodą – takie cele wyznaczamy sobie jako lokalna wspólnota. Realizując całoroczną ekokampanię #zielonegliwice, nasze miasto dokłada cegiełkę także do akcji „Czyste zielone miasta”. Inicjatywa Stowarzyszenia Program Czysta Polska – Czyste, Zielone Miasta polega na sadzeniu drzew i krzewów we wskazanych miejscach na terenie polskich miast. Sadzonki przekazują Lasy Państwowe.

W Gliwicach drzewa sadzone będą w dzielnicy Kopernika, w lesie pomiędzy pływalnią Olimpijczyk a areną lekkoatletyczną. Akcja sadzenia drzew i sprzątania lasu rozpocznie się w niedzielę 15 maja o godz. 12.00. Posadzonych zostanie 300 drzew – buków i dębów. Ci, którym rzucą się w oczy jakieś śmieci, będą mogli z nimi zrobić porządek i uprzątnąć kawałek lasu. Worki na śmieci będą dostępne na miejscu.

Razem zazieleniamy Gliwice

Na terenie przy arenie lekkoatletycznej, przy ul. Syriusza 30, między godz. 11.00 a 15.00 odbędzie się ekofestyn dla mieszkańców. Będzie mnóstwo „zielonych” atrakcji.

  • Z mobilną grą w aplikacji ActionTrack uczestnicy wyruszą na „Ekoprzygodę w Stumilowym Lesie”, a podczas warsztatów biologicznych wezmą przyrodę pod mikroskop. Dla małych i dużych gliwiczan z artystycznym zacięciem przygotowano warsztaty zdobienia bawełnianych toreb motywami roślinnymi, malowanie na plastrach drewna, a także domowy teatrzyk z recyklingu. Te i wiele innych atrakcji przygotowuje Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która zaprasza do wymiany książek.
  • Podczas pikniku będzie także okazja, by przyjrzeć się minerałom i skamielinom pochodzącym z okolic Gliwic. Temat geologicznej historii naszego najbliższego otoczenia zaprezentują mieszkańcom pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu.
  • Z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego +iKAWA działającego przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej będzie można stworzyć „Domy w drzewach”. Zaciekawieni? Szczegóły poznacie na miejscu! Na terenie ekofestynu będą także prezentowane dwie ciekawe wystawy łączące architekturę z ekologią.
  • Plastikowe śmieci za wielorazową butelkę z tritanu? Tak, wystarczy przynieść na imprezę sześć niezgniecionych plastikowych 1,5-litrowych opakowań po napojach i wymienić je na wielorazową butelkę z tritanu. Za wymianę odpowiada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.
plakat (informacje w tekście)