Zazieleniło się!

Dodano: 02.09.2021 / Sekcja:
prezydent wkopuje drzewo fot. D. Nita-Garbiec

Bramę przy ul. Rybnickiej otwarto, w parkowej scenerii przy odrestaurowanej dawnej Willi Neumanna zabrzmiały znane melodie z bajek Disneya w wykonaniu artystów Teatru „WIT-WIT”, równocześnie zainaugurowano długofalową akcję sadzenia drzew związaną z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich. Wraz z początkiem roku szkolnego gliwiczanie zyskali nowy zieleniec – miejsce na chwilę relaksu, leżakowanie czy zabawę. Można z niego korzystać codziennie od godziny 7.00 do 21.00.

Renowacją zieleńca przy ul. Rybnickiej 27 zajęło się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Miejska spółka postanowiła w niewielkim stopniu ingerować w ukształtowanie terenu o powierzchni 6800 m2, zachowując zacienione miejsca, stosując naturalne materiały oraz dbając o dobrą retencję wody. Stare drzewa otoczono troską, poddając je zabiegom pielęgnacyjnym, urządzono też spory trawnik. Konieczna była rekultywacja gruntu, a największe wyzwanie stanowiło usunięcie grubej betonowej warstwy o powierzchni 1600 m2. Zastąpiła ją zieleń. Całość dopełniły różnego rodzaju siedziska. Stworzono w efekcie piękne miejsce na chwilę relaksu w miejskiej dżungli. Oczywiście nie zapomniano o czworonogach, umieszczając odpowiedni kosz na śmieci.

– Niezwykle cieszy mnie to symboliczne przekazanie zieleńca mieszkańcom. W Gliwicach dotrzymujemy słowa. Kiedy PWiK Gliwice przejmowało ten teren od Politechniki Śląskiej, ówczesny prezes – śp. Henryk Błażusiak – obiecał udostępnić tę przestrzeń. Tak też się stało. Niech zieleniec służy gliwiczanom i cieszy wszystkich użytkowników – podkreślał podczas uroczystego otwarcia prezydent Gliwic Adam Neumann.

W ramach wydarzenia symbolicznie zainaugurowano nową akcję „Zazieleniamy Gliwice”. Ideą nadrzędną jest sadzenie drzew, a akcja ma obejmować działania związane z tworzeniem nowych, zielonych przestrzeni miejskich. Pierwsze okazy wkopywali na zieleńcu przy Rybnickiej prezydent Gliwic Adam Neumann, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Adam Ciekański oraz Przemysław Hojnowski, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Sikornik. Lokalizacje kolejnych nasadzeń mają być wybierane przy współpracy z radami dzielnic, a liczba drzew zależeć będzie głównie od liczby odbiorców regulujących płatności w PWiK, którzy zdecydują się zrezygnować z faktur papierowych na rzecz dokumentów elektronicznych. 

– Akcja jest bezpośrednio związana z kampanią „Zamień fakturę papierową na elektroniczną”. Chcemy zachęcać naszych odbiorców do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz dokumentów elektronicznych. Ponadto powstałe w ten sposób oszczędności przeznaczymy w części  na zakup drzew, które chcielibyśmy sadzić w różnych dzielnicach – wyjaśniał Adam Ciekański, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. 

Miejsce nasadzeń na zieleńcu przy ul. Rybnickiej nie jest przypadkowe. Wybrano teren bliżej ulicy, aby drzewa tworzyły naturalną barierę ochronną między parkiem a drogą oraz tłumiły hałas.  Posadzono dęby szypułkowe.

oficjele przy otwarciu zieleńca
fot. D. Nita-Garbiec
otwarcie zieleńca
fot.krzeminskifoto.com
mieszkańcy na zielonej trawie
fot. D. Nita-Garbiec
mieszkańcy na zielonej trawie
fot. D. Nita-Garbiec
wystawa towarzysząca otwarciu zieleńca przy rybnickiej
fot. krzeminskifoto.com
oficjele przy otwarciu zieleńca
otwarcie zieleńca
mieszkańcy na zielonej trawie
mieszkańcy na zielonej trawie
wystawa towarzysząca otwarciu zieleńca przy rybnickiej

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking