Wybraliśmy prezydenta Gliwic i miejskich radnych

Uaktualniono: 25.10.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

fot. M. Witkowski

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych w naszym mieście są już znane. Prezydentem Gliwic po raz kolejny został Zygmunt Frankiewicz. Wybraliśmy także 25 miejskich radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą podejmować najważniejsze decyzje dotyczące miasta.

21 października w naszym mieście w głosowaniu wzięło udział 70 413 osób, a to oznacza, że do urn poszło 50,44% wyborców uprawnionych do oddania głosu. To o 13 punktów procentowych więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. – wówczas frekwencja wyniosła 37,27%.

Zygmunt Frankiewicz został ponownie prezydentem Gliwic. Startował w wyborach jako kandydat bezpartyjny ugrupowania Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Był jedną z czterech osób ubiegających się o to stanowisko. Wygrał wybory już w pierwszej turze, otrzymując poparcie 72,35% głosujących. Jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce – nieprzerwanie od 1993 roku.

W nowej Radzie Miasta Gliwice zasiądzie 11 radnych prezydenckiego ugrupowania Koalicja dla Gliwic (Zygmunt Frankiewicz, Adam Neumann, Piotr Wieczorek, Krystyna Sowa, Grażyna Walter-Łukowicz, Krzysztof Kleczka, Marek Pszonak, Tadeusz Olejnik, Paweł Wróblewski, Jacek Trochimowicz, Marcin Kiełpiński). W Ratuszu znajdzie się także 8 reprezentantów PiS (Adam Michczyński, Tomasz Tylutko, Adam Majgier, Ryszard Buczek, Gabriel Bodzioch, Łukasz Chmielewski, Krzysztof Paweł Procel, Zdzisław Goliszewski) i 6 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej Platforma .Nowoczesna (Ewa Potocka, Zbigniew Wygoda, Leszek Curyło, Agnieszka Filipkowska, Janusz Szymanowski, Katarzyna Kuczyńska-Budka). Pełne wyniki można znaleźć TUTAJ.

 

Za nami wybory samorządowe. Frekwencja w Gliwicach była o ponad 10 punktów procentowych wyższa niż w 2014 r. Serdecznie dziękuję Państwu za udział w głosowaniu. Dziękuję wszystkim tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem. Teraz przychodzi czas na realizację zadań, o których mówiliśmy w trakcie kampanii wyborczej. W najbliższych latach, oprócz rozwiązywania codziennych problemów i troski o dalszy rozwój miasta, stawiamy przed sobą kilka dużych przedsięwzięć i spraw, które trzeba doprowadzić do końca – podkreśla Zygmunt Frankiewicz.

PROGRAM WYBORCZY DLA GLIWIC 2018–2023

 

NOWY SZPITAL MIEJSKI

Jedną z najważniejszych inwestycji nowej kadencji będzie budowa nowego szpitala. Po dokładnych analizach doszliśmy do wniosku, że najbardziej racjonalnym i efektywnym rozwiązaniem dla Gliwic będzie wybudowanie nowego kompleksu medycznego w dogodnej lokalizacji. Nieruchomości, które obecnie zajmuje Szpital Miejski nr 4 (dawniej Gliwickie Centrum Medyczne i 106. Szpital Wojskowy) nigdy nie będą spełniały współczesnych standardów, właściwych dla tego typu obiektów. Skłaniamy się ku temu, aby nowy kompleks szpitalny powstał na kilkuhektarowej wolnej działce, nie wśród gęstej zabudowy, lecz w miejscu łatwym do skomunikowania i zdatnym do ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Koszt inwestycji szacujemy na około 250 mln zł.

fot. Freepik

 

PRZEMIANA ŚCISŁEGO CENTRUM

Po wyremontowaniu dworca kolejowego przez PKP przyszedł czas na uporządkowanie jego otoczenia i stworzenie w tym miejscu nowoczesnej przestrzeni publicznej. Zakupiliśmy od kolei kilka hektarów terenu za dworcem przy ul. Składowej, gdzie powstanie centrum przesiadkowe – nowoczesny, zadaszony dworzec autobusowy z funkcjami towarzyszącymi. Zachodnia Brama Metropolii, bo taką nazwę nosi ten projekt, to nie tylko węzeł komunikacyjny, ale także przyjazna przestrzeń miejska. W ramach tej inwestycji zostaną przebudowane, zmodernizowane sąsiednie ulice, a także ważny punkt naszego miasta – plac Piastów. Szacunkowy koszt inwestycji to około 250 mln zł, a dofinansowanie unijne może wynieść co najmniej 130 mln zł.

wizualizacja: Pas Projekt Sp. z o.o.

Chcemy, by cały kwartał ścisłego centrum Gliwic wraz z ul. Zwycięstwa, zmodernizowaną i przystosowaną do nowych, reprezentacyjnych funkcji, stał się kolejną wizytówką naszego miasta. Połączymy podziwianą w regionie gliwicką Starówkę z placem przed dworcem PKP i centrum przesiadkowym ekologicznym pojazdem spełniającym zarówno funkcję komunikacyjną, jak i będącym gliwicką atrakcją.

fot. UM Gliwice

 

OBWODNICA! LOTNISKO! MASTERPLAN!

Doprowadzimy do końca budowę trzech kolejnych odcinków obwodnicy południowo-zachodniej, od ul. Sowińskiego do Bojkowskiej i dalej do Pszczyńskiej. Budowa odcinka od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej właśnie się rozpoczyna. Inwestycja ta otrzymała dotację unijną w wysokości 116 mln zł. Odcinek od ul. Rybnickiej do Bojkowskiej i dalej do węzła autostradowego Gliwice Sośnica jest już zrealizowany, we fragmencie z udziałem prywatnego kapitału, który na udostępnionych obszarach wokół tej drogi buduje centra logistyczne.

Odcinek ten przebiega w pobliżu rozbudowywanego gliwickiego lotniska, a poprzez wykorzystanie przejazdu pod A4 (dawny przebieg kolei wąskotorowej) otworzy dla nowych inwestycji tereny w Bojkowie, na południe od A4. Już teraz możemy szacować, że inwestycje powstające w tym miejscu zasilą budżet Gliwic podatkami od nieruchomości rzędu 3 mln zł rocznie. Gliwickie lotnisko stanie się profesjonalnym portem biznesowym. Będzie mogło obsługiwać ruch mniejszych samolotów pasażerskich i transportowych. Budowany jest betonowy pas startowy o długości 850 m (docelowo 1 100 m). 

fot. M. Baranowski

Istotnym efektem powstania obwodnicy będzie również likwidacja przebiegu ostatniej drogi krajowej (DK 78) przebiegającej z konieczności przez centrum miasta. Ulice Rybnicka, Nowy Świat, Wrocławska, Jana Pawła II, Strzody, Wyszyńskiego, Orlickiego, Śliwki stracą status drogi krajowej, co przyczyni się do zmniejszenia na nich ruchu samochodowego.

Na zagospodarowanie czeka pas ul. Chorzowskiej po nieczynnym torowisku tramwajowym. Trwają prace nad koncepcjami dla tego przedsięwzięcia. Modernizacja ulicy przewiduje budowę ścieżki rowerowej, chodników, miejsc postojowych, zatok autobusowych. Będzie również okazja do zmiany geometrii skrzyżowania z ul. Zabrską czy rozbiórki wiaduktu tramwajowego przy ul. Towarowej, co udostępni tereny inwestycyjne położone w tej okolicy.

fot. M. Baranowski

W ramach modernizacji i remontów dróg sukcesywnie będziemy kontynuować wymianę oświetlenia ulicznego oraz oświetlenia innych przestrzeni publicznych. Jest to czynione według przemyślanego schematu. Całość zadania – wymiana oświetlenia w całym mieście – szacowana jest na około 200 mln zł.

 

MIEJSKIE „M” OD PODSTAW

Trwa budowa mieszkań komunalnych. W sumie zostanie oddanych do użytku kolejnych 177 mieszkań przy ul. Anny Jagiellonki, Kujawskiej, Górnej i Samotnej. Będziemy rozpoczynać także budowę przy ul. Zbożowej, Dworskiej i Wiertniczej. W tym miejscu powstanie nowe osiedle mieszkaniowe z około 200 mieszkaniami. Połowa z nich będzie ciekawą ofertą dla gliwickich rodzin, gdyż wynajem komfortowego mieszkania będzie możliwy za około 11,5 zł/m2. W ofercie tej nie przewidujemy kosztów partycypacji. Jednocześnie będziemy kontynuować na szeroką skalę remonty mieszkań komunalnych i dopłaty do funduszy remontowych wspólnot mieszkaniowych, które decydują się na modernizację swoich nieruchomości. Przeznaczymy na ten cel około 30 mln zł rocznie.

wizualizacja: Centrum Projektowe Lech Wojtas

 

DLA RELAKSU I WYPOCZYNKU

Ciekawą ofertą dla mieszkańców naszego miasta będzie zapewne duża ogólnomiejska tężnia solankowa z prawdziwego zdarzenia. Ta budowla z drewna o specjalnej konstrukcji to ogromny inhalator (popularny w kurortach). Jej mikroklimat służy profilaktyce, a także dobrze wpływa na osoby mające problemy z górnymi drogami oddechowymi czy alergiami. Sprzyja również odpoczynkowi. Tego typu obiekt, aby spełniał rzeczywiście swoje funkcje, musi mieć odpowiednie parametry. Nie bez znaczenia jest także miejsce jego posadowienia oraz przyjazne otoczenie dla całej rodziny. Przy tężni nie powinno zabraknąć placu zabaw, elementów małej architektury, siłowni na wolnym powietrzu, toalet.

Zadbane parki, skwery i zieleńce to zielone wizytówki Gliwic. Wciąż jednak wiele można zrobić. Ciekawym przykładem może być teren wzdłuż ul. Kanałowej. Obszar ten zostanie zagospodarowany. Powstanie nowa przestrzeń rekreacyjno-sportowa, wraz z atrakcją archeologiczną: odkrytym fragmentem dawnego kanału. W tym samym miejscu, nad Kanałem Gliwickim, powstaje z prywatnej inicjatywy profesjonalna marina, przeniesiona z dotychczasowej lokalizacji w gliwickim porcie (port jest strefą zamkniętą, a więc trudno dostępną).

fot. UM Gliwice

 

DZIAŁANIA PRZECIWPOWODZIOWE

Gliwice okresowo narażone są na problemy i straty spowodowane wylewającą Kłodnicą, Ostropką, a także innymi ciekami wodnymi. Budowa profesjonalnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych jest więc koniecznością. Inwestycje te są bardzo kosztowne, ale nie możemy sobie pozwolić na ich zaniechanie. W przypadku Kłodnicy nasze miasto cierpi z powodu nierozważnych decyzji podejmowanych poza jego granicami. Naturalne poldery istniejące kiedyś po stronie naszych sąsiadów zostały zasypane kamieniem kopalnianym. Musimy więc zadbać sami o swoje bezpieczeństwo. Projektowane są poldery w okolicy ul. Królewskiej Tamy, Baildona, Słowackiego, a także dla Wójtowianki i Potoku Bojkowskiego. Obszary te będą tak zagospodarowane, aby na co dzień służyły celom rekreacyjnym, a w razie powodzi chroniły Gliwice przed jej skutkami. 

 

PO PROSTU – DLA GLIWICZAN!

Przygotowujemy nowe zasady dla trzech przedsięwzięć: budżetu obywatelskiego, inicjatyw lokalnych i konkursów na inwestycje w przestrzeni publicznej z udziałem pieniędzy z budżetu miasta. Zasady inicjatyw lokalnych stwarzają możliwości skierowania większych niż do tej pory środków finansowych na inwestycje sygnalizowane przez mieszkańców, na przykład w wewnętrzne drogi lokalne.

Z myślą o dzieciach i młodzieży planujemy kolejne inwestycje w oświatę. Będziemy modernizować, remontować oraz doposażać szkoły i przedszkola, poszerzać oferty zajęć pozalekcyjnych i zwiększać liczbę klas dwujęzycznych.

fot. T. Bulenda

Naszym zamiarem jest też intensywne inicjowanie działań kulturalnych oraz wspieranie na dużą skalę oferty gliwickich klubów sportowych. Realizowane będą kolejne inwestycje, na przykład modernizacja Oddziału Muzeum przy Radiostacji wraz z modernizacją oraz wzbogaceniem otaczającej infrastruktury, czy też poszerzanie oferty teatralnej i zapewnienie nowych propozycji repertuarowych.

Z myślą o gliwickich seniorach będziemy rozwijać bogatą ofertę zajęć, projektów i wsparcia, np. program „Gliwicki Senior”, dzięki któremu starsi mieszkańcy mogą m.in. korzystać z miejskich obiektów sportowych na bardzo atrakcyjnych warunkach. Będziemy kontynuować działania profilaktyczne takie jak „Zdrowe Gliwice” Zależy nam również na bezpieczeństwie gliwickich seniorów.

fot. A. Ziaja

Nie ustaniemy w walce z niską emisją, czyli głównie tym, co trafia do atmosfery z domowych palenisk. Doprowadzimy do wymiany starych, nieekologicznych źródeł ciepła w około 5,7 tys. mieszkań. Niezależnie od wymiany systemów grzewczych w mieszkaniach komunalnych, dokonamy przeglądu i optymalizacji zużycia energii we wszystkich obiektach miejskich, między innymi w szkołach, przedszkolach, urzędach, które już zostały poddane termomodernizacji w latach ubiegłych.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking