Aktualności | Wszystkie drogi prowadzą do Muzeum

Wszystkie drogi prowadzą do Muzeum

ZAmek Piastowski w Gliwicach. Foyt. A. Skwarek / arch. UM w Gliwicach

Wszystkie drogi prowadzą do Muzeum

Opublikowane: 05.08.2022 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Muzeum w Gliwicach zaprasza mieszkańców i turystów w każdym wieku na wystawy czasowe i stałe oraz wydarzenia organizowane w historycznych murach jego oddziałów. Warto skorzystać – tam nie ma nudy! Wstęp do wszystkich oddziałów w każdą sobotę jest bezpłatny.

Lubicie fantastykę? W Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) przez cały sierpień aż do początku października dostępna jest wystawa malarstwa Wojciecha Siudmaka „Uniwersum.” – To świat równoległy, jednocześnie z przeszłości i przyszłości, w którym odnajdą się ludzie o otwartych umysłach i wrażliwi na piękno – zachęca Dorota Pieńkos, kurator ekspozycji. Oprowadzanie po muzealnej siedzibie w ramach stałej wystawy „Dziewiętnastowieczne wnętrza willi górnośląskich przemysłowców” to z kolei okazja, by odbyć sentymentalną podróż w przeszłość i poznać zakamarki dawnej miejskiej rezydencji przemysłowca Oscara Caro. Jeśli to za mało – na zainteresowanych czeka nowa stała kolekcja: niewielki, lecz cenny zbiór zabytków japońskich. To głównie militaria, grafiki i fotografie, a także ceramika z Kraju Kwitnącej Wiśni i przedmioty codziennego użytku. Do najcenniejszych eksponatów należą zbroje samurajskie z okresu Edo, datowane na XVIII–XIX w.

Oprócz tego wciąż można się zapisywać na wakacyjne warsztaty i zajęcia dla osób indywidualnych, półkolonii i grup zorganizowanych, prowadzące uczestników szlakiem świetnych, rzeźbiarskich realizacji z I poł. XX wieku w Gliwicach i na terenie całego regionu! Spotkania organizowane są od wtorku do piątku w godz. od 9.00 do 11.00, w Willi Caro od 2 do 31 sierpnia, a w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) od 16 do 31 sierpnia. Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od grupy (zajęcia online są bezpłatne). Zapisy i szczegółowe informacje są dostępne pod nr. tel. 783-560-006.

Uwagę najmłodszych oraz wszystkich wielbicieli dawnych dziecięcych bibelotów z całą pewnością przykuje miniwystawa czasowa w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) pt. „W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. To okazja, aby zobaczyć regionalne lalki produkowane w europejskich pracowniach czy fabrykach jako upominki, na które mogły sobie pozwolić tylko dzieci z zamożniejszych, mieszczańskich rodzin; to również drewniane bryczki czy ptaszki oraz najprostsze zabawki wykonane chałupniczo, przez rodziców czy dziadków, a może samo dziecko, ze znalezionych drewienek czy niepotrzebnego kawałka materiału. Te właśnie były najpowszechniejsze w uboższych rodzinach wiejskich.

W przeszłość – stulecia, a nawet tysiące lat wstecz – przeniesie nas w Zamku Piastowskim wystawa „Gliwice miasto wielu kultur”. Jej archeologiczny wątek ukazuje przełomowe momenty w pradziejach regionu gliwickiego i materialne ślady epoki myśliwych i zbieraczy, pierwszych rolników i pasterzy, bogactwo znalezisk związanych z kulturą łużycką, w tym zabytki pochodzącego z niezwykłego cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu. Megaatrakcją są eksponaty zwierząt plejstoceńskich, zrekonstruowane szkielety mamuta i nosorożca włochatego, pochodzące z okolic Gliwic.

Poza Śródmieściem, na terenie Nowych Gliwic – w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach – warto obejrzeć pierwszą na Górnym Śląsku multimedialną, przestrzenną aranżację ukazującą nie tylko historię odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, ale również dzieje tutejszego przemysłu oraz samego regionu i miasta. W dzielnicy Zatorze natomiast niezwykle ciekawym miejscem jest Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) – dawny, pieczołowicie odrestaurowany dom czyszczenia (bet tahara), w którym przed 2 laty gościł reżyser Roman Polański. Wręczył tam medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wnukowi śp. Stefanii i Jana Buchałów, którzy podczas II wojny światowej z narażeniem życia uratowali go i otoczyli troskliwą opieką, ukrywając 9-letniego wówczas chłopca przez prawie 2 lata.

Poza bezpłatnymi sobotami, ceny biletów wstępu do poszczególnych oddziałów Muzeum w Gliwicach kształtują się następująco: 1 zł (Dom Pamięci Żydów Górnośląskich i Oddział Odlewnictwa Artystycznego), 4 zł – bilet ulgowy i 8 zł – bilet normalny (Willa Caro i Zamek Piastowski). W niedziele rodzicom z dziećmi przysługuje 50% zniżki. Z wszelkimi innymi ulgami można zapoznać się za pośrednictwem strony muzeum.gliwice.pl/pl/regulaminy. (jc)