Aktualności | Witamy kolejne gliwickie pszczoły

Witamy kolejne gliwickie pszczoły

Dzieci z SP 32 z ciekawością przyglądały się pracy pszczół. Fot. materiały MZUK

Witamy kolejne gliwickie pszczoły

Opublikowane: 21.06.2024 / Sekcja: Miasto 

W Gliwicach jest nie tylko coraz więcej zieleni, ale też pszczół! To bardzo dobra wiadomość, bo pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Nowe domki dla żółto-brązowych owadów ustawiono tym razem na łące kwietnej na terenie siedziby Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Łabędach. 

Przy ul. Strzelców Bytomskich 25c zamieszkały kolejne pszczele rodziny. Teraz na terenie MZUK jest już sześć uli. Te najnowsze są wyjątkowe, bo pomalowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Wojska Polskiego. Kolorowe domki pięknie prezentują się na tle kwietnej łąki, na której owady co chwilę przysiadają na kwiatku i zbierają pyłek czy nektar. 

Najmłodsi gliwiczanie z ciekawością przyglądali się ostatnio pszczelej pracy i efektom swojej własnej - dzieci z SP nr 32 wysłuchały opowieści o roli tych owadów w życiu człowieka i wpuściły do uli nowych lokatorów. Wizyta zakończyła się bardzo przyjemnie – degustacją słodkiego plastra miodu.

Pszczelich rodzinek jest więcej! 

To niejedyne ule w Gliwicach. Poza tymi ustawianymi na terenach prywatnych, można je zobaczyć również m.in. na terenach zarządzanych przez miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – 46 rodzinek mieszka m.in. w parku kieszonkowym przy ul. Rybnickiej, na terenie oczyszczalni ścieków oraz przy Stacji Uzdatniania Wody Łabędach. PWiK, przy różnych okazjach dzieli się z mieszkańcami Gliwic zebranym z pasiek miodem. 

Bzyczące owady, uwijające się jak w ukropie zamieszkały także w pobliżu Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów przy ul. Rybnickiej. Obecnie jest tam 7 uli. Pod koniec sezonu pojawi się kolejnych pięć pszczelich rodzin. (mf) 
 

Dzieci przy ulach na terenie MZUK w Łabędach Dzieci przy ulach kolorowe ule ule PWiK ule na terenie oczyszczalni ścieków Ule na terenie PWiK ule na terenie MZUK w Łabędach