Aktualności | Wakacje w mieście

Wakacje w mieście

Fot. UM w Gliwicach

Wakacje w mieście

Opublikowane: 29.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Czy wakacje w mieście muszą być nudne? Zdecydowanie nie! Plażowanie, zajęcia artystyczne, ekowarsztaty, kino plenerowe, spektakle teatralne czy zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z atrakcji dla tych, którzy tegoroczne wakacje spędzają w Gliwicach. Lista miejskich wydarzeń wygląda obiecująco.

Poznaj Uliczników!

Spektakle, widowiska i pokaz cyrkowych sztuczek – a to wszystko na świeżym powietrzu. W każdą sobotę lipca w Parku Chopina lub na Rynku na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji. Wszystko w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Pierwsze widowiska dla dzieci i dorosłych już w najbliższą sobotę, 2 lipca, w Parku Chopina. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: https://ulicznicy.pl/.

Gorąco? Wskakuj do wody!

Kto powiedział, że w mieście nie można plażować? Spacer po nagrzanym piasku, zabawa w wodzie i opalanie – możesz robić to wszystko nie wyjeżdżając z Gliwic. Nieważne, czy wolisz jezioro, czy basen – na pewno znajdziesz  coś dla siebie. Na miłośników plażowania przez duże „P” czeka Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice z piaszczystą plażą nad samym jeziorem. Obiekt dysponuje boiskami do gry w siatkówkę plażową i piłkę nożną, miejscem do grillowania, wypożyczalnią sprzętu wodnego, domkami letniskowymi, polem namiotowym, placem zabaw, rampą dla rolkarzy, punktami gastronomicznymi i parkiem linowym. Nie można się nudzieć! Cennik ośrodka dostępny jest na stronie: https://mzuk.gliwice.pl/jednostka/osrodek-wypoczynkowy-czechowice-2/. Z kolei zwolennikom pływania w basenie i odpoczynku w cieniu drzew polecamy Kąpielisko Leśne. Na terenie obiektu znajdują się m.in. 3 baseny o różnej głębokości, 73-metrowa zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci, 3 boiska do gry w siatkówkę plażową oraz punkty gastronomiczne. Ze względu na trwającą modernizację stacji uzdatniania wody, do odwołania nieczynne będą baseny 1 i 2. W związku z niedogodnościami ceny biletów są tańsze o 50%. Cennik wstępu na Kąpielisko Leśne znajduje się na stronie: http://www.kapieliskolesne.pl/.

Bądź eko na wakacje!

O tym, że nie ma wakacji od dbania o środowisko przypomina Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która zaprasza na Ekowakacje w bibliotece. Na uczestników czeka ponad 90 atrakcji, a wśród nich m.in. zajęcia edukacyjne, warsztaty artystyczne, quizy, gry terenowe oraz zabawy na świeżym powietrzu. Te będą odbywały się w lipcu i sierpniu, w plenerze lub w poszczególnych oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Ekowakacje rozpocznie mobilna gra terenowa – Ekoprzygoda w Stumilowym Lesie. Start w najbliższy piątek, 1 lipca, przy Palmiarni Miejskiej w Parku Chopina lub na Mysiej Górce w Parku Chrobrego. Udział we wszystkich atrakcjach w ramach Ekowakacji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: https://biblioteka.gliwice.pl/ekowakacje-w-bibliotece/.

Co powiesz na Teatralny Plac Zabaw?

Sierpień w mieście upłynie pod znakiem sztuki. Teatr Miejski w Gliwicach przygotował niemal 40 wydarzeń dla dzieci, które odbędą się w drugim miesiącu wakacji. Wśród nich są m.in. spektakle, warsztaty teatralne czy zabawy na świeżym powietrzu. W ramach tegorocznej edycji letniej sceny w sierpniu najmłodsi widzowie zobaczą spektakle: „Dzieci z Bullerbyn”, „Ach, jak cudowna jest Panama” oraz „Szpak Fryderyk”. Spróbują też swoich sił po drugiej stronie kurtyny – podczas warsztatów teatralnych, które poprowadzą aktorzy: Mariusz Galilejczyk i Kornel Sadowski. W ramach Teatralnego Placu Zabaw podopieczni domów dziecka, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych z wielu teatralnych atrakcji skorzystają bezpłatnie. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. Nadal są wolne miejsca: dla uczestników indywidualnych – na 14, 21 i 27 sierpnia oraz dla grup zorganizowanych – na 16, 18, 23, 26 i 31 sierpnia. Bilety na wydarzenia indywidualne dostępne są online na stronie Teatru Miejskiego w Gliwicach (sprzedaż wejściówek dla grup zorganizowanych rozpocznie się 1 sierpnia). Repertuar Teatralnego Placu Zabaw znajduje się na stronie: https://teatr.gliwice.pl/teatralny-plac-zabaw-2022/.

Podróżuj z Muzeum w Gliwicach!

Przez całe wakacje, od wtorku do piątku, w godzinach od 9.00 do 11.00 w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbywać się będą warsztaty i zajęcia w ramach Wakacyjnych podróży z Muzeum w Gliwicach. Ich uczestnicy mogą wybrać jeden z pięciu tematów spotkań:  „Gliwice wyrzeźbione. Śladami rzeźbiarzy I poł. XX. w przestrzeni miasta” (Willa Caro, Oddział Odlewnictwa Artystycznego - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych), „Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć” (Willa Caro, Oddział Odlewnictwa Artystycznego - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych), „Nie tylko o północy. Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” (Willa Caro - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych), „Grand tour z Piranesim” (Willa Caro – zajęcia dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawych), a także „Baśniowe pałace górnośląskich przemysłowców” (Oddział Odlewnictwa Artystycznego – zajęcia dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych). Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych wynosi 1 zł od grupy, natomiast zajęcia online są bezpłatne. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu: 783 560 006 – do wyczerpania.

Jak film, to tylko pod chmurką!

Zamień kanapę na leżak lub koc, rozsiądź się wygodnie na trawie i oglądaj filmy na wielkim ekranie w ramach Letniego Kina Plenerowego! Centrum Kultury Victoria zaprasza na seanse filmowe w każdą niedzielę wakacji – o godz. 18.00 dla dzieci i o godz. 20.00 dla dorosłych. Za nami pierwsze spotkanie w ramach Letniego Kina Plenerowego w Wilczym Gardle. Kolejne odbędzie się w najbliższą niedzielę, 3 lipca, przy ul. Piaskowej w Łabędach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Repertuar Letniego Kina Plenerowego, wraz z lokalizacjami wydarzeń, dostępny jest na stronie: https://ckvictoria.pl/letniekino/. (ml)

Pokaz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” Rowerzyści przejeżdżający obok Areny Gliwice Widok z lotu ptaka na plażę nad jeziorem czechowickim Seans Letniego Kina Plenerowego Mieszkańcy odpoczywający na leżakach pod palmami na skwerze nad DTŚ Koncert w ramach Gorączki Świętojańskiej Nocy