Aktualności | Sprzedaż węgla dla mieszkańców

Sprzedaż węgla dla mieszkańców

fot. Pexels

Sprzedaż węgla dla mieszkańców

Opublikowane: 25.11.2022 / Sekcja: Miasto 

Od 24 listopada gliwiczanie mogą zamawiać węgiel w ramach rządowego programu sprzedaży opału w preferencyjnej cenie. Obsługą wniosków o zakup zajmuje się Miejski Zarząd Usług Komunalnych.

Węgiel, w ilości nie większej niż 1,5 tony na gospodarstwo domowe, mogą kupić:

 • osoby uprawnione do otrzymania dodatku węglowego (o świadczeniu przyznawanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej można przeczytać TUTAJ);
 • osoby, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazały piec na węgiel jako główne źródło ogrzewania.

Uwaga! Węgla w preferencyjnej cenie nie mogą nabyć członkowie gospodarstwa domowego, na rzecz którego w tym sezonie grzewczym został już kupiony węgiel kamienny w ilości co najmniej 1,5 tony i cenie poniżej 2 tys. zł.

Składanie wniosków

Wnioski mogą składać mieszkańcy Gliwic od 24 listopada br.:

 1. w wersji papierowej w:
  • Punkcie obsługi nr 1 (Giełda Samochodowa w Gliwicach, ul. Błonie 12),  w poniedziałki, wtorki, środy i i piątki od godz. 8.00 do 14.00 oraz w czwartki od godz. 10.00 do 17.00;
  • Punkcie obsługi nr 2 (Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, ul. Strzelców Bytomskich 25), w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8.00 do 14.00 i we wtorki od godz. 10.00 do 17.00 – zalecamy, aby osoby mające problemy z poruszaniem się, korzystały właśnie z tego punktu;
 2. elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP na adres skrzynki Urzędu Miejskiego w Gliwicach: /UMGliwice/SkrytkaESP; wniosek należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo ogólne”, dodając wypełniony formularz (wniosek powinien być podpisany profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym wydawanym przy e-Dowodach).

Wzór formularza do pobrania jest dostępny TUTAJ oraz w wersji papierowej w punktach obsługi MZUK wymienionych powyżej.

Osoby, które nie mogą załatwić sprawy osobiście, mogą udzielić pełnomocnictwa innej osobie. Wzór pełnomocnictwa jest dostępny TUTAJ.

Można zamówić węgiel kamienny w ilości: 0,5, 1 lub 1,5 tony. Do wyboru są cztery rodzaje opału: kostka, orzech, groszek lub groszek II.

Uwaga! Osoby, którym przyznano dodatek węglowy (lub członkom ich gospodarstwa domowego), a także osoby, którym rozpatrzono pozytywnie wniosek o dodatek węglowy (lub ich domownikom) skorzystają z przyspieszonego trybu rozpatrywania wniosków w MZUK. Pracownicy będą weryfikować formularze od ręki. Mieszkańcy, którzy nie ubiegali się o dodatek węglowy, będą musieli dłużej zaczekać na rozpatrzenie wniosku.

Sposób zapłaty

Po pozytywnej weryfikacji wniosku, trzeba będzie dokonać zapłaty za zamówioną ilość węgla w jeden z poniższych sposobów:

 • gotówką w kasach MZUK w miejscach przyjmowania wniosków,
 • kartą z wykorzystaniem terminali w kasach MZUK w miejscach przyjmowania wniosków,
 • w przypadku wniosków złożonych za pośrednictwem ePUAP możliwe jest uiszczenie opłaty przelewem na rachunek bankowy Millennium: 56 1160 2202 0000 0005 4776 4616, podając w tytule przelewu informacje „Zakup węgla, imię i nazwisko wnioskodawcy, adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny”.

Odbiór węgla

Po złożeniu i weryfikacji wniosku oraz uiszczeniu opłaty (w wysokości 1950 zł brutto za tonę węgla) mieszkańcy odbiorą opał ze składu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem oraz w imieniu i na rzecz miasta będzie dystrybuował węgiel – przedsiębiorstwa Romax w Sośnicowicach (ul. Kozielska 22).

Uwaga! Po zapłaceniu za zamówioną ilość węgla, mieszkańcy będą musieli zaczekać, aż opał zostanie dostarczony do składu w Sośnicowicach. O tym, że węgiel jest już gotowy do odbioru, mieszkańcy zostaną powiadomieni przez firmę Romax telefonicznie, na podany w formularzu numer kontaktowy.

Firma ustali z mieszkańcem sposób dostawy kupionego węgla. W przypadku wyboru dostawy przez Romax, cena za 1 km wyniesie 6,15 zł brutto. Klient może także odebrać węgiel osobiście lub przez wynajętą przez siebie firmę transportową. (mm)

Dokumenty do pobrania