Aktualności | Seniorze, nie daj się oszukać!

Seniorze, nie daj się oszukać!

Fot. Freepik

Seniorze, nie daj się oszukać!

Opublikowane: 28.03.2024 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Jakie metody i techniki stosują cyberoszuści, by wyłudzić dane oraz pieniądze? Jak rozpoznać reklamę fałszywej inwestycji? Dlaczego należy być ostrożnym instalując aplikacje? Czym jest deepfake, phishing, scam czy vishing? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących bezpieczeństwa w sieci seniorzy (i nie tylko) mogą poznać dzięki kampanii edukacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego „Cyberoszustwa inwestycyjne”.

Cyberoszuści wymyślają coraz nowsze sposoby skutecznego wyłudzania danych, loginów i haseł. Za ich pomocą dostają się do naszych kont bankowych, które potrafią wyczyścić z oszczędności. Nierzadko robią to z pomocą oszukiwanej osoby, która za ich namową wykonuje przelewy na należące do nich rachunki bankowe. Co więcej – schematy swoich działań oszuści dostosowują do aktualnych trendów oraz sytuacji panującej w kraju i na świecie, tworząc nowe oraz modyfikując dotychczasowe scenariusze ataków.

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać? 

Jednym z ważniejszych czynników jest umiejętność rozpoznania, że mamy do czynienia z oszustwem. Ze strony kampanii edukacyjnej „Cyberoszustwa inwestycyjne” dowiemy się jak rozpoznać fałszywą reklamę, jakie przykładowe sposoby wykorzystują oszuści prowadząc grę psychologiczną oraz jak ustrzec się przed ich działaniami. 

Kupując w sieci pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: 

  • zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – w sieci nigdy nie masz pewności, kto znajduje się po „drugiej stronie” ekranu,
  • nigdy nie podawaj osobom trzecim kodów z wiadomości SMS służących do autoryzacji transakcji bankowych, 
  • zawsze dokładnie czytaj komunikaty i sprawdzaj transakcje, które potwierdzasz w aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem kodów SMS,
  • dokładnie sprawdzaj informacje o danej inwestycji i oferującej ją firmie (czy w rzeczywistości oferuje takie usługi), 
  • nie działaj pochopnie, a jeżeli ktoś oferuje szybki i duży zysk, dokładnie przeanalizuj taką ofertę i zweryfikuj ją, aby podjąć świadomą decyzję.

Gdzie uzyskać pomoc?

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś próbuje wyłudzić Twoje dane zgłoś to do CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, prowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Możesz to zrobić wchodząc na stronę internetową CERT POLSKA, a następnie wybierając opcję „Osoba fizyczna/inne podmioty” oraz kategorię zdarzenia.

Jeżeli dostałeś wiadomość SMS, która może pochodzić od oszustów możesz przekazać ją na numer tel. 8080 – przesłanie SMS-a na terenie kraju jest bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora).

Więcej informacji na temat kampanii „Cyberoszustwa inwestycyjne”, m.in. najczęstsze schematy działania cyberoszustów oraz przydatny słowniczek określeń związanych z cyberprzestępczością znajdziesz na stronie https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_informacyjne/cyberoszustwa_inwestycyjne. (ml/knf.gov.pl)