Aktualności | Rafał Milach stałym członkiem najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie!

Rafał Milach stałym członkiem najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie!

fot. Muzeum w Gliwicach/Czytelnia Sztuki

Rafał Milach stałym członkiem najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie!

Opublikowane: 11.07.2023 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Rafał Milach jako pierwszy Polak dołączył na stałe do grona legendarnej agencji fotograficznej Magnum. Urodzony w Gliwicach 45-letni artysta jest jednym z najważniejszych obecnie twórców fotografii w kraju.

Zdjęcia dla Magnum Photos robiły takie legendy fotografii jak Robert Capa czy Henri Cartier-Bresson, jedni z najwybitniejszych fotoreporterów XX wieku. W archiwum agencji są fotografie dokumentujące wszystkie najważniejsze wydarzenia na świecie. Rafał Milach, jeden z założycieli kolektywu Sputnik, wyróżniony w 2008 roku nagrodą World Press Photo za najlepszy reportaż i zajmujący się w swojej twórczości między innymi tematem transformacji państw powstałych po upadku Związku Radzieckiego, dołączył na stałe do prestiżowego grona z początkiem lipca, razem z fotografami Lúą Ribeirą, Nanną Heitmann i Gregorym Halpernem. Nadany mu tytuł członka Magnum Photos jest dożywotni. Swoje portfolio, za namową  jednego z fotografów agencji, Marka Powera, zgłosił w 2018 roku. Zostało zaakceptowane. Po dwóch latach od zaproszenia do współpracy otrzymał status osoby stowarzyszonej w agencji. Teraz natomiast przyszedł czas na pełnoprawne członkostwo. 

Ważne miejsce w twórczości Rafała Milacha zajmują fotografie dokumentujące Śląsk (seria „Szare”). Jego prace były pokazywane w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zaprezentowała je na wystawie „W samochodzie z R.” w 2012 roku. W 2019 roku Muzeum w Gliwicach pozyskało kilka jego zdjęć z cyklu Bardzo piękny projekt do zbiorów Działu Fotografii Artystycznej. 

Milachowi udaje się łączyć realizację wymagających, autorskich projektów ze współpracą z dużymi tytułami prasowymi. Jego prace były pokazywane w wielu krajach świata. Zajmuje się także rysowaniem komiksów i montowaniem filmów, co jakiś czas powracając do formatów bliskich dokumentowi. Od 2017 roku fotoreporter regularnie przygląda się bowiem kolejnym protestom mającym miejsce w Polsce, co zaowocowało utworzeniem Archiwum Protestów Publicznych. To jednocześnie kolektyw fotograficzny i internetowa platforma gromadząca zdjęcia z bieżących demonstracji ulicznych ostatnich lat, od Strajku Kobiet po manifestacje aktywistów i aktywistek klimatycznych.

W ostatnich miesiącach Rafał Milach powrócił z aparatem do Ukrainy, fotografując skutki drugiej fali rosyjskiej inwazji. Ukraińcy i Ukrainki znaleźli się w centrum jego uwagi przy okazji projektu „UAtlas. Zapis wojennych migracji", w ramach którego artysta oraz grupa innych fotografek i fotografów (Karolina Gembara, Mika Neczyporenko, Ołena Tkaczenko, Agnieszka Rodowicz, Jewhen Stepanec, Elena Subacz) oraz dziennikarek i dziennikarzy we Lwowie, na przejściach granicznych oraz w Warszawie zgromadzili internetowe oraz opublikowane w formie książkowej archiwum jednostkowych historii osób zmuszonych do ucieczki z Ukrainy. To kolejny zbiór obrazów bezpośrednio związanych z wojną o nieheroicznym charakterze, zwracający uwagę nie na wydarzenia na froncie, a ich wpływ na życie setek tysięcy cywilów.

Strona artysty: rafalmilach.com

fotografia Rafała Milacha w Czytelni Sztuki fotografia Rafała Milacha w Czytelni Sztuki fotografia Rafała Milacha w Czytelni Sztuki fotografia Rafała Milacha w Czytelni Sztuki