Aktualności | Po drodze do Gliwic. Miedzianka już 28 sierpnia

Po drodze do Gliwic. Miedzianka już 28 sierpnia

fot. J. Lisicka/materiały organizatora

Po drodze do Gliwic. Miedzianka już 28 sierpnia

Opublikowane: 18.08.2022 / Sekcja: Miasto 

To nie będzie zwyczajny festiwal! Już 28 sierpnia Miedzianka Po Drodze zawita do Gliwic i spróbuje udowodnić czytelnikom, że literatura niepraktyczna jest światu potrzebna. Co czeka uczestników w festiwalowym miasteczku?

Zamiast ściągać publiczność do Miedzianki na festiwal, postanowiliśmy przywieźć festiwal do publiczności – tak w skrócie objaśnia ideę tegorocznej imprezy Filip Springer, jej koordynator programowy. Miedzianka to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, którą Springer opisał w swojej książce „Miedzianka. Historia znikania”. W latach 2017–2019 odbywały się tam literackie spotkania pod nazwą MiedziankaFest. 

W tym roku festiwal zacznie się 27 sierpnia w Miedziance cyklem kameralnych spacerów otwartych dla publiczności. Stamtąd festiwalowa kolumna wyruszy do Gliwic, pierwszego przystanku na trasie wędrownej imprezy, gdzie odbędą się spotkania pisarzy i pisarek z publicznością. 28 sierpnia festiwalowe namioty staną w Parku Chopina. Wśród gości festiwalu są Łukasz Supergan, Joanna Erbel, Tomáš Forró, Witold Szabłowski, Anna Dudzińska, Olga Mickiewicz, Bartek Sabela, Kasper Jakubowski, Urszula Jabłońska, Wojciech Bonowicz, Marcin Mokry. W festiwalowej kolumnie jedzie też oczywiście Filip Springer i Mariusz Szczygieł. 

Program Miedzianki to nie tylko spotkania autorskie. W ramach festiwalu w Gliwicach odbędzie się też lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem, pisarzem, poetą i publicystą Miesięcznika Znak

W trakcie tych zajęć Wojtek spróbuje oduczyć uczestników niemal wszystkiego, czego szkoła nauczyła ich o poezji – tłumaczy Springer  – jaka jest „właściwa” interpretacja wiersza, co autor „miał na myśli” i tak dalej. Bo z poezją można i warto żyć na co dzień.

Każdy dzień festiwalowy, także ten w Gliwicach, zakończy wieczorny koncert Michała Zygmunta oraz wydarzenie plenerowe Latarnicy i latarniczki, podczas którego goście festiwalowi będą czytać publiczności książki. 
To nasz format przeniesiony wprost z Miedzianki – mówi Springer – wieczorne czytania plenerowe były zawsze najbardziej nastrojową częścią imprezy. Odbywają się w ciemności i bez nagłośnienia. Ludzie muszą stanąć blisko siebie, żeby coś usłyszeć. To jednoczące doświadczenie. Chcemy tę atmosferę rozwieźć po Polsce.

Gliwice wyróżnią się na trasie festiwalu specjalnym pasmem programowym „Metropolia GZM zaprasza:” W jego ramach i w osobnym namiocie odbędą się spotkania o tematyce miejskiej i ekologicznej. Najpierw Joanna Erbel porozmawia z Filipem Springerem o mieście jako wspólnocie stawiającej czoła nadchodzącym kryzysom, później Kasper Jakubowski będzie mówił o tym jak przyroda może się regenerować i współistnieć w mieście razem z ludźmi. Artyści i naukowcy porozmawiają też ze znaną świetnie na Śląsku reporterką radiową Anną Dudzińską z Radia 357 o tym, jaka jest obecna kondycja i przyszłość rzeki Rawy. 
W miasteczku festiwalowym działać będzie też strefa z animacjami dla dzieci organizowana przez Etnowarsztaty w oparciu o książki Wydawnictwa Nasza Księgarnia, kino letnie Deloitte Polska oraz mobilna księgarnia warszawskiej klubokawiarni Wrzenie Świata, w której będzie można się zaopatrzyć w książki autorek i autorów festiwalu oraz zdobyć od nich autograf.

PROGRAM:
11:00 – 12:30 Lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem w kawiarni Nowa Prowincja
12:30 Rozpoczęcie festiwalu, powitanie i wykład inauguracyjny – Filip Springer 
13:15 – 14:30 Greenpeace Polska zaprasza: z Łukaszem Superganem rozmawia Bartek Sabela 
14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Tomášem Forró rozmawia Witold Szabłowski
14:30 – 15:30 Radio 357 zaprasza: Opowieści dźwiękowe – wykład Anny Dudzińskiej i Olgi Mickiewicz 
15:30 – 16:30 Metropolia GZM zaprasza: “Miasto jako wspólnota wobec kryzysów” – Joanna Erbel w rozmowie z Filipem Springerem 
15:45 – 17:00 „Pismo” zaprasza: z Bartkiem Sabelą rozmawia Beata Kwiatkowska 
16:00 – 19:00 Warsztaty dźwiękowe Radia 357 w kawiarni Nowa Prowincja
16:30 – 17:30 – Metropolia GZM zaprasza: “Temat rzeka” – prof. Grzegorz Hańderek, prof. Tadeusz Sławek, prof. Sadzikowska w rozmowie o Rawie z Anną Dudzińską 
17:00 – 18:15 z Urszulą Jabłońską rozmawia Wojciech Szot 
17:30 – 18:30 z Marcinem Mokrym rozmawia Beata Kwiatkowska
18:15 – 19:30 z Mariuszem Szczygłem rozmawia Wojciech Szot 
20:00 – 21:00 koncert Michała Zygmunta 
21:30 – 22:30 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki (goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom: Springer / Sabela / Meller / Jabłońska oraz Rokita / Oparek / Podgornik / Siwczyk /Kornhauser / Pielichowski ) 
Ponadto: Kino Letnie Deloitte, warsztaty “Metropolitalne księgi rzeczne”, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata, foodtrucki
*program może ulec zmianie

Gospodarzem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice, partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Arena Gliwice.

plakat promujący festiwal Miedzianka Po Drodze w Gliwicach, na grafice wymienieni zostali partnerzy festiwalu